Nowe prawo do walki z zatorami płatniczymi - jest projekt ustawy

Problemy z płynnością finansową to jedna z przyczyn niemożności wykorzystania potencjału rozwojowego przez polskie firmy – wskazuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort deklaruje, że nowe przepisy pomogą przedsiębiorcom.

Publikacja: 24.09.2018 08:17

Nowe prawo do walki z zatorami płatniczymi - jest projekt ustawy

Foto: 123RF

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się zapowiadany od miesięcy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych.

Czytaj także: Podmioty publiczne będą miały maksymalnie 30 dni na zapłatę wierzycielowi

– Projektowane zmiany polegają na wprowadzeniu rozwiązań mobilizujących dłużników transakcji handlowych (przedsiębiorców i podmioty publiczne) do dokonywania zapłaty w ustalonym terminie, jak również zniechęcających do narzucania przez nich nieuzasadnionych, wydłużonych terminów zapłaty – czytamy w ocenie skutków regulacji projektu.

Jak wyglądają szczegóły?

Projekt zakłada m.in. zmianę w procedurze cywilnej, dzięki której przedsiębiorcy-wierzyciele posiadający roszczenie nie większe niż 75 tys. złotych będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury nakazowej. Sąd wydawać ma nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli tylko powód uprawdopodobni spełnienie świadczenia wzajemnego. W przypadku roszczeń z tytułu transakcji handlowych sąd w nakazie zapłaty z urzędu zasądzać ma też na rzecz powoda odsetki za opóźnienie.

Zmianie ulec ma również ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Propozycja zakłada, by przedstawiciele sektora publicznego dokonywali płatności nie później niż w terminie 30-dniowym. Wyjątek dotyczyć ma podmiotów leczniczych, dla których pozostawiony ma zostać termin 60-dniowy.

W odpowiedzi natomiast na zaobserwowane nieprawidłowości w sektorze prywatnym w projekcie zaproponowano wprowadzenie sztywnego terminu 60 dni, bez możliwości wydłużania w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem zobowiązanym do świadczenia pieniężnego jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem przedstawiciel sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

W celu ochrony wierzycieli zaproponowano też dodanie przepisu, zgodnie z którym w przypadku gdy strony transakcji „asymetrycznej", w której dłużnikiem zobowiązanym do świadczenia pieniężnego jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem MŚP, zastrzegły w umowie dłuższy niż 60 dni termin zapłaty, to nie będzie on obowiązywał, a w jego miejsce wejdzie 30-dniowy termin ustawowy.

Zakłada się, że większa część przepisów wejdzie w życie już 1 czerwca 2019 r. ©?

Etap legislacyjny: projekt skierowany do konsultacji

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się zapowiadany od miesięcy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych.

Czytaj także: Podmioty publiczne będą miały maksymalnie 30 dni na zapłatę wierzycielowi

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?