Premier Hiszpanii podjął decyzję w sprawie swojej przyszłości (WIDEO)

Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, poinformował o decyzji jaką podjął w sprawie swojej politycznej przyszłości.

Aktualizacja: 29.04.2024 16:15 Publikacja: 29.04.2024 11:23

Pedro Sanchez

Pedro Sanchez

Foto: AFP

Sanchez poinformował, że — po czasie jaki dał sobie na przemyślenie sytuacji — zdecydował się nadal pełnić rolę szefa hiszpańskiego rządu.

Sanchez poinformował króla Filipa VI o swojej decyzji. Następnie poinformował o niej Hiszpanów w telewizyjnym orędziu.

- Zdecydowałem się kontynuować, jeśli to możliwe nawet jeszcze silniejszy, jako premier. (...), wiele rzeczy będzie wyglądać inaczej — zapowiedział Sanchez.

Czytaj więcej

Hiszpania wstrzymała oddech. Czy Pedro Sanchez zrezygnuje z polityki?

Decyzja Pedro Sancheza: Hiszpanii groziły czwarte wybory parlamentarne w ciągu pięciu lat

Decyzja Sancheza kończy czas niepewności w hiszpańskiej polityce — wcześniej kraj stanął przed perspektywą kryzysu parlamentarnego albo nawet czwartych w ostatnich pięciu latach wyborów parlamentarnych.

Żona premiera Hiszpanii jest oskarżana przez organizację „Czyste ręce” o przyjmowanie korzyści od linii lotniczej Air Europa i związanej z nią hiszpańskiej spółki Globalia w czasie, gdy była dyrektorem afrykańskiego centrum badawczego w madryckiej szkole biznesu IE

52-letni premier Hiszpanii zaskoczył zarówno swoich politycznych sojuszników, jak i przeciwników, gdy w ubiegłą środę ogłosił, że na kilka dni wycofuje się z życia publicznego, by zastanowić się, czy nie powinien odejść z polityki w związku ze śledztwem w sprawie korupcyjnej, które dotyczy jego żony.

Perspektywa dymisji premiera sprawiła, że w weekend na ulice w różnych częściach kraju wyszli zwolennicy szefa rządu wyrażając poparcie dla lidera hiszpańskich socjalistów.

Pedro Sanchez chciał odejść ze względu na kłopoty swojej żony

W ubiegłą środę sąd ogłosił, że będzie prowadzić postępowanie w sprawie jego żony, Begony Gomez. Sanchez przekonuje, że zarzuty stawiane jego małżonce są fałszywe, a za ich sformułowaniem stoją jego przeciwnicy polityczni.

Szczegóły sprawy, która toczy się przeciwko żonie premiera Hiszpanii nie są znane, ponieważ znajduje się ona na wstępnym etapie. Wiadomo, że postępowanie jest następstwem skargi złożonej przez organizację antykorupcyjną Manos Limpias („Czyste ręce”), której lider ma związki ze skrajną prawicą.

Ta ostatnia organizacja oskarża Gomez o przyjmowanie korzyści od linii lotniczej Air Europa i związanej z nią hiszpańskiej spółki Globalia w czasie, gdy była dyrektorem afrykańskiego centrum badawczego w madryckiej szkole biznesu IE.

Sanchez w wydanym w środę oświadczeniu zapewnił, że jego żona nie zrobiła nic złego. Premier zaatakował też lidera opozycji, Alberto Nuneza Feijoo, przewodniczącego centroprawicowej Partii Ludowej i Santiago Abascala, lidera skrajnie prawicowej partii Vox dodając, że obaj „współpracowali” z tymi, którzy oskarżają jego żonę.

Polityka
Dr Małgorzata Bonikowska: Pięć lat pełnych niespodziewanych wyzwań dla KE
Polityka
Sondaż z Wielkiej Brytanii zapowiada klęskę Partii Konserwatywnej
Polityka
Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę z Ukrainą. Łukaszenko manewruje
Polityka
Epoka po upadku apartheidu dobiega końca. RPA odsuwa bohaterów
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Ministrowie proponują Putinowi usunięcie talibów z listy terrorystów. Czy Rosja uzna rząd Afganistanu?
Polityka
Parlament w Tbilisi przyjął "ustawę o agentach". Czy Gruzja straciła szanse na członkostwo w UE?