Australia: Po ataku na biskupa nastolatkowie planowali ataki na Żydów

W czwartek w zeszłym tygodniu przed sądem w Sydney postawiono zarzuty czterem nastolatkom w wieku od 14 do 17 lat, którzy planowali dokonać ataku przy użyciu broni na tle rasistowskim - donosi agencja Associated Press. Celem ataku mieli być przedstawiciele społeczności żydowskiej.

Publikacja: 29.04.2024 14:01

Chrześcijański biskup i trzech wiernych zostali dźgnięci nożem podczas kazania transmitowanego na ży

Chrześcijański biskup i trzech wiernych zostali dźgnięci nożem podczas kazania transmitowanego na żywo w kościele w zachodnim Sydney

Foto: PAP/EPA, PAUL BRAVEN

Nastolatków oskarżono o spiskowanie w celu wzięcia udziału w ataku terrorystycznym oraz o planowanie aktu terrorystycznego.

Napastnicy motywowani religijnie

Policja potwierdziła, że wszyscy „wyznawali motywowaną religijnie, brutalną ideologię ekstremistyczną” i byli powiązani z 16-letniem chłopcem, którego oskarżono o dźgnięcie nożem prawosławnego biskupa, do którego doszło 15 kwietnia. 

Według policyjnych notatek przekazanych Sądowi Dziecięcemu w Sydney, dwóch spośród oskarżonych rozmawiało o zakupie broni 19 kwietnia, tego samego dnia, w którym postawiono zarzuty sprawcy napaści na biskupa, jak podają gazety News Corp Australia.

Czytaj więcej

Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele

Posiadanie broni jest zakazane prawem

Posiadanie broni jest w Australii surowo ograniczone na mocy surowych przepisów krajowych, ale w Sydney istnieje czarny rynek broni palnej.

W ujawnionych rozmowach z czatu niedoszłych zamachowców czytamy: „Chcę umrzeć i chcę zabić… Jestem po prostu podekscytowany… Czy planujesz dać się złapać, umrzeć czy uciec?” - napisał 17-latek 20 kwietnia na czacie grupowym.

16-latek odpowiedział, że „planowanie trochę potrwa... wolelibyśmy uciec, ale cokolwiek się stanie, będzie to wola Allaha”.

15-latek miał z kolei napisać w komunikatrze Signal 19 kwietnia, że „naprawdę chce wziąć na cel Żydów (do ich określenie użył określenia yahood pochodzącego z języka hindi”

Natomiast jeden z 16-latków przekazał, że nożownik, który ranił biskupa w kościele był jego znajomym: „Znam gościa, który to zrobił”, „to mój kumpel”.

Czytaj więcej

Pięć osób w Sydney zabitych przez nożownika. "Wpadł w szał zabijania"

Chłopiec oskarżony o dźgnięcie biskupa został oskarżony o popełnienie aktu terrorystycznego, za co grozi maksymalna kara dożywocia.

W wywiadzie dla Australian Broadcasting Corp. rodzice chłopca powiedzieli, że ich syn jest agresywny i podejrzewa się u niego zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale nie jest terrorystą.

Nastolatków oskarżono o spiskowanie w celu wzięcia udziału w ataku terrorystycznym oraz o planowanie aktu terrorystycznego.

Napastnicy motywowani religijnie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Szwecja: Dwie strzelaniny w Sztokholmie. Jedna osoba nie żyje
Przestępczość
Próba podpalenia synagogi we Francji. Sprawca zastrzelony przez policję
Przestępczość
USA: Ukrainiec pomagał informatykom Kima udawać Amerykanów. Aresztowali go Polacy
Przestępczość
Zaginął 25 lat temu, sąsiad więził go w piwnicy. Był zaledwie 200 metrów od domu
Przestępczość
Sztokholm: Strzelanina w pobliżu ambasady Izraela
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?