Spółka z o.o.: co w porządku obrad walnego

Przedmiotem obrad walnego zgromadzenia wspólników może być każda sprawa, która dotyczy spółki. Ustawodawca nie przewidział ograniczeń w tym zakresie

Publikacja: 10.07.2012 06:05

- Zarząd sp. z o.o. umieścił w porządku obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia wspólników, dotyczącego sprawozdania z działalności spółki, punkt o podjęciu uchwały przyznającej nagrody członkom zarządu za pozytywne wyniki działalności w ub. roku. W spółce nie ma rady nadzorczej, a zarząd ma przyznane dodatki funkcyjne. Czy jest możliwe, żeby zarząd wnioskował w swojej sprawie? – pyta nasz czytelnik

Tak, takie działanie jest zgodne z prawem. Nie ma znaczenia to, że zarząd ma zapewnione premie. Fakt umieszczenia danej sprawy w porządku nie oznacza, że premie zostaną przyznane. Nawet gdy tak się stanie, niezadowolony wspólnik będzie mógł zaskarżyć taką uchwałę.

Dodatni wynik finansowy nie jest sam w sobie przesłanką wypłacenia dodatkowej gratyfikacji. Może się bowiem okazać, że zysk powinien być dużo wyższy od tego, który został osiągnięty.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno się odbyć w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.

Zgodnie z art. 231 § 2 kodeksu spółek handlowych przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być:

- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,

- powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia,

- udzielenie członkom organów absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Każda sprawa

Przedmiotem obrad może być też każda inna sprawa, która dotyczy spółki. Ustawodawca nie przewidział ograniczeń w tym zakresie, tj. nie ma spraw, które nie mogłyby być przedmiotem obrad.

Na podstawie art. 235 § 1 ksh zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd. Rada nadzorcza, jak również komisja rewizyjna mają prawo zwołania zwyczajnego zgromadzenia, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie określonym w kodeksie lub w umowie spółki, oraz nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jeżeli zwołanie go uznają za wskazane, a zarząd nie zwoła zgromadzenia wspólników w  terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia odpowiedniego żądania przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną. Umowa spółki może przyznać to uprawnienie także innym osobom.

Także wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego mogą żądać zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jak również umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników. Żądanie takie należy złożyć na piśmie zarządowi najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem zgromadzenia wspólników. Skoro zasadą jest, że zarząd zwołuje zgromadzenie, to również jest uprawniony i zobowiązany do określenia porządku obrad.

Zgromadzenie wspólników zwołuje się za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. Zamiast listu poleconego lub przesyłki nadanej pocztą kurierską zawiadomienie może być wysłane wspólnikowi pocztą elektroniczną, jeżeli uprzednio wyraził na to pisemną zgodę, podając adres, na który zawiadomienie powinno być wysłane.

W zaproszeniu należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce zgromadzenia oraz szczegółowy porządek obrad. W sprawach nieobjętych porządkiem obrad nie można powziąć uchwały, chyba że cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego powzięcia uchwały.

W tym miejscu należy wskazać, iż porządek obrad zgromadzenia wspólników należy sformułować na tyle szczegółowo, na ile w danej sytuacji można to uczynić zgodnie z najlepszą wiedzą na dzień zwoływania zgromadzenia. Oznaczenie porządku obrad zgromadzenia wspólników według art. 238 § 2 ksh musi być na tyle dokładne, żeby było jasne, co będzie rzeczywistym przedmiotem obrad, żeby to umożliwiało realne przygotowanie się do dyskusji i do podjęcia ewentualnych uchwał (SN w wyroku z 14 maja 2009 r. sygn. I CSK 406/08).

Umieszczenie danej sprawy w porządku obrad nie oznacza jednak podjęcia decyzji. Sprawy wskazane w porządku obrad wchodzą w życie dopiero po podjęciu uchwały przez wspólników. Te zapadają z zasady bezwzględną większością głosów, chyba że kodeks lub umowa spółki stanowią inaczej. W konsekwencji należy uznać, że zarząd jest uprawniony do umieszczenia w porządku obrad walnego zgromadzenia wspólników punktu dotyczącego przyznania premii członkom zarządu.

Co więcej takie działanie zarządu należy uznać za prawidłowe. To wspólnicy, biorąc pod uwagę wyniki spółki, mogą, ale nie muszą, przyznać zarządowi dodatkowe gratyfikacje. Negatywnie natomiast należałoby ocenić sytuację, kiedy to zarząd sam przyznawałby sobie nagrody.

Sąd ma prawo uchylić

Pomimo podjęcia uchwały o nagrodach dla zarządu niezadowolony wspólnik może próbować uchylenia uchwały. Sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.

Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały wspólników przysługuje wspólnikowi:

- który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu,

- bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w zgromadzeniu wspólników,

- który nie był obecny na zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania zgromadzenia wspólników lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad,

- w przypadku pisemnego głosowania, wspólnikowi, którego pominięto przy głosowaniu lub który nie zgodził się na głosowanie pisemne albo też który głosował przeciwko uchwale i po otrzymaniu wiadomości o uchwale w terminie dwóch tygodni zgłosił sprzeciw.

Powództwo o uchylenie uchwały wspólników należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały.

Autor jest adwokatem, współpracuje z Kancelarią Prawniczą C.L. Jezierski sp.j. w Warszawie

- Zarząd sp. z o.o. umieścił w porządku obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia wspólników, dotyczącego sprawozdania z działalności spółki, punkt o podjęciu uchwały przyznającej nagrody członkom zarządu za pozytywne wyniki działalności w ub. roku. W spółce nie ma rady nadzorczej, a zarząd ma przyznane dodatki funkcyjne. Czy jest możliwe, żeby zarząd wnioskował w swojej sprawie? – pyta nasz czytelnik

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił