Na czym polega zobowiązanie solidarne

Specjalnym, często występującym w obrocie rozwiązaniem jest zobowiązanie solidarne. ?Polega ono albo na solidarności dłużników, albo wierzycieli.

Publikacja: 02.10.2014 04:40

W obu przypadkach powoduje ono skutki, o których  przedsiębiorca musi pamiętać niezależnie od  tego, czy jest dłużnikiem czy wierzycielem.

Solidarność dłużników polega na tym, że kilku dłużników zostaje zobowiązanych do tego, iż wierzyciel ma możliwość zażądania świadczenia, np. zapłaty należności:

- ?od wszystkich dłużników łącznie lub

- ?od każdego z dłużników ?z osobna,

- ?lub też kilku, ale nie wszystkich dłużników.

Zrealizowanie zobowiązania przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych z obowiązku zapłaty. Na podobnej zasadzie funkcjonuje solidarność wierzycieli. Polega ona na tym, że kilku wierzycieli zostaje uprawnionych tak, że dłużnik może spełnić całe świadczenie do rąk jednego z nich. Jeżeli to zrobi, dług wygasa wobec wszystkich wierzycieli. Tylko gdy jeden z kilku wierzycieli wytoczy przeciwko dłużnikowi powództwo, dłużnik musi zrealizować świadczenie do rąk tego wierzyciela.

Przykład

A jest dłużnikiem wierzycieli solidarnych B, C i D. Dług polega na konieczności zapłaty 10 tys. zł. A może sam zdecydować, któremu wierzycielowi i w jakim zakresie zapłaci tę kwotę. Jednak gdy B skieruje przeciwko A powództwo do sądu o zapłatę ?10 tys. zł, to A będzie musiał zapłacić tę kwotę B.

Przykład

Jeżeli powództwo zostało wytoczone przez kilku wierzycieli, czyli  jak w przykładzie przez B i C , to dłużnik A będzie mógł zdecydować, czy zapłaci B, czy C – będzie mógł pominąć już zapłatę D. Gdyby powództwo zostało wytoczone tylko przez B, a niezależnie od tego później „swoje" powództwo przeciwko dłużnikowi wytoczyłby D, to jego powództwo byłoby oddalone.

Solidarność dłużników występuje częściej niż solidarność wierzycieli. Zgodnie z art. 369 kodeksu cywilnego zobowiązanie solidarne może powstać na podstawie ustawy lub czynności prawnej. Na podstawie ustawy to: zaciągnięcie przez kilka osób zobowiązania dotyczącego ich wspólnego mienia, odpowiedzialność kilku osób za szkodę wyrządzoną przez nich czynem niedozwolonym, odpowiedzialność inwestora i wykonawcy wobec podwykonawcy za wynagrodzenie za roboty budowlane, czy odpowiedzialność najemcy i osób stale zamieszkujących w lokalu za czynsz najmu.

Solidarność na podstawie czynności prawnej może się rodzić w zróżnicowanych sytuacjach. Taką czynnością może być zarówno tworząca stosunek zobowiązaniowy umowa, na podstawie której kilka osób ma solidarnie zapłacić jakąś kwotę, jak również umowa zawarta po nawiązaniu takiego stosunku.

Przykład

Na podstawie zawartej umowy A jest dłużnikiem B, a następnie do umowy przystępuje C, który razem z A staje się w ten sposób dłużnikiem solidarnym wobec B.

Gdy jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, to co do zasady może żądać zwrotu jego części od pozostałych dłużników.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP