Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 16 marca 2016 r. (I SA/Gl 1220/15).
Spółka nabyła przedsiębiorstwo w drodze umowy sprzedaży. Suma wartości rynkowych poszczególnych praw majątkowych wchodzących w jego skład była mniejsza niż cena, jaka została wskazana w umowie. W związku z tym powstała wartość firmy będąca różnicą między ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością jego poszczególnych składników. Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, powstała wartość dodatnia została opodatkowana 1-proc. stawką PCC.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przy nabyciu przedsiębiorstwa należało uwzględnić w podstawie opodatkowania różnicę pomiędzy ceną ustaloną za przedsiębiorstwo a sumą wartości rynkowych poszczególnych składników. Spółka wskazała, że wartość firmy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie stanowi prawa majątkowego, którego sprzedaż została enumeratywnie wymieniona w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jako czynność podlegająca podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Organ podatkowy nie podzielił stanowiska podatnika. Jego zdaniem spółka powinna wliczyć wartość firmy do podstawy opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC. Wskutek nabycia przedsiębiorstwa za cenę wyższą niż wartość rynkowa jego poszczególnych składników transakcja obejmowała także tzw. wartość firmy, określoną jako prawo majątkowe i na tej podstawie jest ona objęta 1-proc. stawką podatku od czynności cywilnoprawnych.
Rozpatrując skargę spółki na tę interpretację, WSA podtrzymał stanowisko organu podatkowego. Uzasadniając wyrok, sąd podkreślił, że wartość firmy jest wartością majątkową na prawach niematerialnych, a podstawą opodatkowania 1-proc. stawką podatkową jest różnica pomiędzy wartością poszczególnych składników przedsiębiorstwa wymienionych w umowie sprzedaży a ceną jaką uzyskał zbywca.