Sprawa dotyczyła byłej nauczycielki. Jej stosunek pracy ustał z powodu przejścia na emeryturę. Prawo do świadczenia od momentu jego otrzymania nigdy nie było zawieszone. Z kolei już jako emerytka była zatrudniona w kuratorium oświaty jako wizytator, cały czas korzystała natomiast z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) byłego pracodawcy, tj. szkoły.
Kobieta otrzymała od placówki do wypełnienia wzór oświadczenia w celu weryfikacji uprawnień do korzystania z ZFŚS. Wskazała w nim, że jako emerytka podjęła pracę w innym miejscu, co jednak nie wiązało się z utratą prawa do pobieranego świadczenia z ZUS. Efekt? Dyrektor szkoły odmówił jej prawa do korzystania z funduszu świadczeń socjalnych szkoły. Powodem była właśnie praca w kuratorium.
Kobieta zakwestionowała takie podejście.
Czytaj więcej
Limitowanie świadczeń z funduszu socjalnego wobec emerytów i rencistów – byłych pracowników nie jest niedozwoloną dyskryminacją, jeżeli jest uzasadnione specyfiką adresata lub świadczenia.
Jak bowiem wskazała, w art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 998) jako osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS są wymieni emeryci i renciści (byli pracownicy danego zakładu).