Premier Donald Tusk obiecuje dodatkową podwyżkę emerytur i rent

Waloryzacja emerytur i rent nastąpi dwa razy w roku przy wysokiej inflacji – tak wynika z exposé Donalda Tuska.

Aktualizacja: 13.12.2023 06:25 Publikacja: 13.12.2023 03:00

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk na spotkaniu z seniorami

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk na spotkaniu z seniorami

Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku w marcu. Jej zadaniem jest zachowanie realnej wartości wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru (w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację) przez wskaźnik waloryzacji.

I to on jest dla podwyżki świadczenia kluczowy. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Kwestia wysokości tego 20-proc. zwiększenia jest tematem corocznych negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego.

Druga waloryzacja emerytur i rent

Nowy rząd chce wprowadzić drugą waloryzację emerytur i rent, w sytuacji gdy inflacja będzie przekraczała 5 proc. Takie rozwiązanie było od jakiegoś czasu sugerowane jako alternatywa dla 13. i 14. emerytury.

– Powyższe świadczenia, owszem, wypadałoby naprawić, ale w inny sposób – wskazuje dr Tomasz Lasocki z WPiA Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak zauważa, dobrze, że jedne z pierwszych decyzji dotyczących seniorów będą w końcu osadzone w systemie.

– Zapowiedziane w exposé rozwiązanie ograniczy niedopuszczalne zjawisko „lepszych” i „gorszych” miesięcy na przejście na emeryturę. Mamy z nim obecnie do czynienia. Teraz, gdy spodziewana jest wysoka waloryzacja, przejście na emeryturę w lutym jest korzystniejsze niż w kolejnych miesiącach. A powinno być odwrotnie – mówi dr Lasocki.

Jak przypomina, obecnie obliczanie emerytury w lutym oznacza, że składki na koncie zostaną powiększone o ostatnią waloryzację roczną i waloryzacje kwartalne za pierwszy, drugi i trzeci kwartał. Pobrane w tym miesiącu emerytury obejmie także waloryzacja całego świadczenia.

– Lutowy emeryt zyskuje podwójnie, a ci, którzy przeszli wcześniej, są stratni, bo wyrównanie inflacyjne następuje z 12-miesięcznym opóźnieniem. Tak było właśnie w tym roku – wyjaśnia naukowiec z UW.

Rozwiązania dla seniorów w exposé Donalda Tuska

Zdaniem eksperta po rozłożeniu w czasie waloryzacji byłaby ona jednorazowo dużo niższa, więc możliwe, że część osób nie decydowałaby się na przejście na emeryturę w lutym i pracowała dłużej. W jego ocenie takie rozwiązanie nieporównywalnie lepiej wyrównuje też stratę inflacyjną.

– Dobrze skalibrowana dwukrotna waloryzacja po roku daje taki sam efekt jak jedna, ale różnica polega na tym, że emeryt czy rencista dostanie pół roku wcześniej wyższe świadczenie. Już w trakcie roku zostanie mu skompensowana część inflacji – wyjaśnia.

To niejedyne rozwiązania dla seniorów zapowiedziane w exposé. Padła też deklaracja wprowadzenia bonu dla seniora. Szczegółów rozwiązania jednak nie podano.

Czytaj więcej

Paulina Szewioła: „Praca” wraca na swoje miejsce
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność