Gdy po wielu miesiącach wracamy do naszych ulubionych restauracji czy siłowni, cieszymy się, że takie miejsca przetrwały kryzys. Nie wszystkim się to udało, a ci, którzy dali radę, często zawdzięczają to rządowej pomocy. Tym cenniejszej, że bezzwrotnej. Wprawdzie początkowo władze dały sygnał, że subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju to tylko pożyczki, ale w końcu przyszła decyzja: umarzamy, nic nie musicie zwracać. Niestety, z niewiadomych przyczyn resort finansów wciąż nie dał jasnego sygnału, czy takiego umorzenia nie potraktuje jak przychodu, od którego oczywiście trzeba by zapłacić podatek dochodowy.

Czytaj także:

Podatek od subwencji z PFR dopiero w lipcu. Jeśli w ogóle

Przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, czy zapłacą podatek od wsparcia

Oczywiście Ministerstwo Finansów ma prawo milczeć i zastosować zwykłą regułę: jeśli jest przychód, to należy się podatek. Jednak sytuacja była nadzwyczajna, bo chodziło o ratowanie gospodarki, więc wypadałoby jasno powiedzieć: odpuszczamy daninę. A tu państwo najpierw głośno ogłasza, że potężnymi tarczami kogoś chroni, a potem milcząco zdaje się sugerować: jednak coś za tę obronę trzeba zapłacić. Albo nie, nic nie zapłacicie, ale na razie nic wam o tym nie powiemy.

Równocześnie słychać o nadchodzącej epoce, w której kluczowe będzie słowo „ład”. Ma być sprawiedliwie, przejrzyście i wszyscy mają na tym zyskać. Na razie, niestety, nie da się nazwać ładem sytuacji, w której setki tysięcy drobnych przedsiębiorców nie wiedzą, czy oddać państwu część darowanych pieniędzy.

Zresztą nie pierwszy to przypadek „ładu” polegającego na ogłaszaniu różnych ważnych rozwiązań podatkowych w ostatniej chwili. Podobnie wygląda sytuacja z podatkiem VAT od sklepów internetowych. W całej Europie za zaledwie kilka dni, bo 1 lipca, ma zacząć obowiązywać nowy, korzystniejszy system rozliczania tego podatku w branży e-commerce. Tymczasem u nas stosownej ustawy jeszcze nie ma, bo rząd zgłosił ją do Sejmu dopiero w kwietniu. To też nie jest ładne zagranie.

Minister finansów Tadeusz Kościński w każdym niemal swoim wystąpieniu mówi o dialogu z przedsiębiorcami. Szkoda, że ten dialog realizuje przez niedopowiedzenia i utrzymywanie rozmówcy do ostatniej chwili w niepewności. Taki stan zawieszenia może jest dobry w teatrze, ale nie w biznesie.

Podatek od subwencji z PFR dopiero w lipcu. Jeśli w ogóle >A9

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM