Podatek od wsparcia z tarczy finansowej - niejasna sytuacja przedsiębiorców

Przedsiębiorcy ciągle nie wiedzą, czy muszą podzielić się z fiskusem wsparciem z tarczy finansowej.

Aktualizacja: 23.06.2021 11:01 Publikacja: 22.06.2021 18:13

Podatek od wsparcia z tarczy finansowej - niejasna sytuacja przedsiębiorców

Foto: KPRM/materiały prasowe

„Decyzja w sprawie podatku od umorzonej części subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie ogłoszona do 20 lipca, przed upływem terminu jego zapłaty” – napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” o decyzję, na którą przedsiębiorcy czekają już ponad rok.

– Firmy muszą wiedzieć, czy mają odkładać na podatek, nie mogą być w ciągłym zawieszeniu – komentuje Alicja Borowska-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Czytaj także:

Podatek od subwencji z PFR dopiero w lipcu. Jeśli w ogóle

Chodzi o wsparcie z tarczy finansowej 1.0. Na utrzymanie biznesu w czasie epidemii koronawirusa firmy dostały z Polskiego Funduszu Rozwoju ponad 60 mld zł. Teraz subwencje są umarzane. Z przepisów wynika jednak, że od umorzonej kwoty trzeba zapłacić podatek: PIT albo CIT, zależnie od formy biznesu (z reguły to 19 proc.). Ministerstwo Finansów już rok temu zapowiadało, że pracuje nad korzystnym dla przedsiębiorców rozwiązaniem tej kwestii, jednak decyzji ciągle nie ma.

– Trudno zrozumieć, dlaczego tak długo to trwa – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

– Zapłata podatku może być problemem dla firm, które, licząc na zwolnienie, wydały już wszystkie środki z subwencji – mówi Agata Dziwisz, adwokat, partner w kancelarii Kochański i Partnerzy.

– Wsparcie zostało przyznane po to, aby ratować przedsiębiorstwa najbardziej poszkodowane przez epidemię Covid-19. Nielogiczne byłoby, gdyby państwo jedną ręką dawało, a drugą zabierało – dodaje Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Polski Fundusz Rozwoju poinformował „Rzeczpospolitą”, że pierwsze decyzje o umorzeniach subwencji z tarczy finansowej 1.0 zostały przesunięte z maja na czerwiec. Dzięki temu firmy zapłacą podatek dopiero w lipcu. Nadzieję na ulgę daje im rządowa aktualizacja programu konwergencji, zawierająca m.in. główne cele polityki gospodarczej. Jest w niej informacja o planowanym zwolnieniu umorzonych subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju od PIT/CIT. Eksperci podkreślają jednak, że zapisy w aktualizacji nie są podstawą do tego, aby nie płacić fiskusowi. Potrzebny jest wyraźny przepis.

O zwolnienie z opodatkowania firm, które skorzystają z umorzenia subwencji, zaapelowała m.in. Krajowa Izba Doradców Podatkowych oraz Polska Izba Przemysłu Targowego.

347 tys. przedsiębiorców skorzystało z rządowego programu tarcza finansowa PFR 1.0.

Firmy otrzymały 60,5 mld zł wsparcia z Tarczy Finansowej 1.0. z powodu pandemii.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego