Od 2021 roku ulga podatkowa na nowe roboty

Przedsiębiorcy odliczą dodatkowo 50 proc. kosztów zakupu i leasingu nowych urządzeń, oprogramowania i szkoleń pracowników.

Publikacja: 15.09.2020 07:12

Od 2021 roku ulga podatkowa na nowe roboty

Foto: AdobeStock

Przedsiębiorcy już od 2021 r. będą mogli skorzystać z nowej preferencji, która wraz z ulgą na badania i rozwój (B R) oraz IP Box ma zwiększyć innowacyjność polskiej gospodarki. Wynika tak z zapowiedzi resortów finansów i rozwoju. Wspólnie pracują nad przepisami.

– Ulga obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania –zapowiada wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Odliczenie ma przysługiwać niezależnie od wielkości firmy i rodzaju branży. Skorzystają z niego zarówno firmy płacące PIT, jak i podatnicy CIT. Co ważne, zostanie wprowadzone na pięć lat – do końca 2025 r.

Czytaj także: Ulga ekologiczna: Jakie wydatki dają prawo do odpisu

Przedsiębiorcy odejmą od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację. Odpis ma dotyczyć:

- zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów,

- zakupu oprogramowania,

- zakupu osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),

- zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy,

- szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

– Z zapowiedzi wynika, że konstrukcja nowej ulgi będzie podobna do ulgi B R. Przedsiębiorcy odliczą wydatki na robotyzację w ciągu roku jako koszt podatkowy w PIT lub CIT. Dodatkowo w momencie składania rocznego zeznania podatkowego odliczą ponownie 50 proc. tych wydatków jako koszt kwalifikowany – mówi adwokat Arkadiusz Stępniewski.

Przypomina, że ulga B R przysługuje firmom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową, taką jak tworzenie produktów od podstaw, ulepszanie własnych produktów i technologii czy też testowanie nowych materiałów w celu redukcji firmowych wydatków. Co ważne, podatnik ma prawo odliczyć koszty kwalifikowane, nawet gdy prace badawczo-rozwojowe zakończyły się porażką i np. nowy produkt nigdy nie wszedł do produkcji.

Tymczasem nowa preferencja ma dotyczyć zakupu gotowych już technologii od innych podmiotów.

– To dobre i oczekiwane przez przedsiębiorców rozwiązanie. O tym jednak, czy stanie się popularne, zdecydują szczegółowe zapisy ustaw. Ważne jest zdefiniowanie w przepisach podatkowych zasad wdrażania ulgi oraz dokumentowania wydatków. Duże znaczenie zyska także katalog kosztów kwalifikowanych uprawniających do odliczenia – mówi Stępniewski.

Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jesienią i wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2019 r. liczba firm korzystających z ulgi B R wzrosła o 34 proc. w porównaniu z 2018 r. W rozliczeniu za 2019 r. podatnicy skorzystali też po raz pierwszy z ulgi IP Box, która pozwala płacić 5 proc. podatku od dochodu z kwalifikowanego IP. Było to 1650 firm.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta