Ulga na dzieci w PIT: rodzicom jedynaków coraz trudniej skorzystać z odliczenia

Rodzice jedynaków tracą podatkową ulgę, bo ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat.

Aktualizacja: 16.04.2024 06:17 Publikacja: 16.04.2024 04:30

Ulga na dzieci w PIT: rodzicom jedynaków coraz trudniej skorzystać z odliczenia

Foto: Adobe Stock

Odpis na dzieci to najpopularniejsza ulga, korzysta z niej ponad 4,6 miliona podatników. Rodzice jedynaków skarżą się jednak, że coraz trudniej zmieścić się w obowiązujących ich limitach dochodów.

- W zeszłym roku dostałem małą podwyżkę i okazało się, że nie mamy już ulgi na dziecko. Chociaż zarabiamy z żoną poniżej średniej krajowej i wcale nie uważamy się za bogatych – mówi rozgoryczony czytelnik.

- To prawda, wcale nie trzeba być bogatym, żeby stracić prawo do ulgi na dziecko. W ostatnich latach powypadali z niej nawet ci, którzy mają wynagrodzenia poniżej przeciętnej. A do limitu dochodów szybko zbliżają się pracujący na minimalnej pensji – podkreśla Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Czytaj więcej

PIT 2023: ulga na dziecko tylko dla tego rodzica, który się nim zajmuje

Ulga na dzieci a limity dochodów rodziców

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 27f ust. 2 ustawy o PIT rodzice jedynaka będący małżeństwem mogą skorzystać z ulgi wtedy, gdy ich łączny roczny dochód nie przekroczył 112 tys. zł. Taki limit mają też samotni ojcowie bądź matki. Jeśli natomiast rodzice nie są małżeństwem dochód osoby, która chce skorzystać z ulgi nie może przekroczyć 56 tys. zł rocznie.

- Te limity zostały wprowadzone w 2013 r. Od tego czasu pensje znacznie wzrosły, zwłaszcza w czasie kilkunastoprocentowej inflacji. W 2013 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 1,6 tys. zł, a przeciętne 3,65 tys. zł. W tym roku od lipca minimalne wyniesie 4,3 tys. zł, a średnie najprawdopodobniej przekroczy 8 tys. zł. To pokazuje, jaka jest różnica w pensjach. A limity dochodów ciągle te same – wskazuje Piotr Juszczyk.

Rodzic musi sumować dochody

- Na dodatek liczymy je na niekorzystnych zasadach. Z art. 27f ust. 2a ustawy o PIT wynika bowiem, że rodzic musi uwzględnić nie tylko dochody rozliczane według skali (z etatu, zlecenia bądź działalności gospodarczej), ale także z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaży akcji) oraz z biznesu opodatkowane stawką liniową. Wszystko to trzeba zsumować – tłumaczy Grzegorz Ogórek, doradca podatkowy, dyrektor w Vialto Partners.

Czytaj więcej

Darowizna na kościół z pełną ulgą w PIT. Ile można zaoszczędzić na podatku

Co można odliczyć od dochodu

- Kolejny minus: dochód wyliczany na potrzeby ulgi możemy pomniejszyć tylko o składki na ubezpieczenia społeczne (a liniowcy także o zdrowotne). Nie odliczymy od niego darowizn, wydatków na rehabilitację czy na termomodernizację domu – dodaje Grzegorz Ogórek.

A stratę z lat poprzednich? Fiskus się na to nie zgadza. Argumentuje, że gdyby ustawodawca chciał dać taką możliwość, znalazłoby to odzwierciedlenie w treści art. 27f ust. 2a ustawy o PIT (np. interpretacja nr 2461-IBPB-2-2.4511.114.2017.1.AR).

- Jak widać, nie dość, że limity nie rosną, to jeszcze bardzo łatwo je przekroczyć – mówi Grzegorz Ogórek. Podkreśla, że ustawodawca powinien się obudzić i je zwaloryzować. Niedługo bowiem okaże się, że mało kto łapie się na ulgę.

Zdaniem Piotra Juszczyka, najprostszym rozwiązaniem jest zniesienie limitów. Tak jak zrobiono to dla rodziców jedynaków z niepełnosprawnością (patrz ramka). Limity dochodów nie obowiązują też rodziców mających dwójkę lub więcej dzieci.

Czytaj więcej

PIT 2023: pracownik zdalny może skorzystać z ulgi na dojazdy

Ile wynosi ulga na dzieci

Przypomnijmy, że ulga polega na pomniejszeniu wykazywanego w zeznaniu rocznym podatku. Na pierwsze i drugie dziecko można odliczyć po 1112,04 zł rocznie (miesięcznie 92,67 zł). Na trzecie 2000,04 zł (co miesiąc 166,67 zł), a na czwarte i kolejne 2700 zł (czyli miesięcznie 225 zł).

– Te kwoty nie zmieniają się od wielu lat, należy je urealnić – mówi Piotr Juszczyk.

Odpis przysługuje zarówno na małoletnich potomków, jak i uczące się starsze dzieci (do 25 roku życia, z limitem dochodów). A także na otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na wiek.

Ulga przysługuje od miesiąca, w którym dziecko przyszło na świat. Tak wynika z poradnika Ministerstwa Finansów na stronie podatki.gov.pl. Skarbówka potwierdza, że odliczenie jest za cały miesiąc narodzin dziecka. Przykładowo, jeśli przyszło na świat w listopadzie 2023 r. w zeznaniu wykazujemy odpis za dwa miesiące.  

Kiedy nie obowiązuje limit dochodów
Korzystna zmiana dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

Rodzic niepełnosprawnego jedynaka skorzysta z podatkowej ulgi bez względu na to, ile zarabia. Limity dochodów go nie dotyczą. Taka zasada obowiązuje od 1 lipca 2023 r. Została wprowadzona w pakiecie zmian podatkowych zwanym SLIM VAT 3.
Czy korzystny przepis ma zastosowanie do rozliczenia za cały rok? O to zapytała fiskusa kobieta wychowująca niepełnosprawnego syna. Zarabia na etacie i jej dochody przekraczają limity dla rodziców jedynaków. Uważa jednak, że po zmianie ustawy o PIT ma prawo do ulgi za cały rok.
Odpowiedź jest pozytywna. Z przepisów przejściowych nowelizacji wynika bowiem, że opisana zmiana ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Wysokość zarobków matki niepełnosprawnego dziecka nie ma więc wpływu na możliwość korzystania z ulgi, w zeznaniu odliczy 1 112,04 zł – potwierdził fiskus (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDSB2-1.4011.324.2023.2.AB). 

Odpis na dzieci to najpopularniejsza ulga, korzysta z niej ponad 4,6 miliona podatników. Rodzice jedynaków skarżą się jednak, że coraz trudniej zmieścić się w obowiązujących ich limitach dochodów.

- W zeszłym roku dostałem małą podwyżkę i okazało się, że nie mamy już ulgi na dziecko. Chociaż zarabiamy z żoną poniżej średniej krajowej i wcale nie uważamy się za bogatych – mówi rozgoryczony czytelnik.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie