Terminy w kontroli podatkowej

Terminy w kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej mają na celu zdynamizowanie procesu weryfikacji rozliczeń podatkowych. W toku kontroli organy podatkowe powinny działać wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami. Terminy obowiązują bowiem zarówno organ, jak i podatnika.

Publikacja: 26.07.2023 06:35

Terminy w kontroli podatkowej

Foto: Adobe Stock

Organ, nie dochowując terminów naraża się na zarzut przewlekłości lub innych naruszeń zasad postępowania. Na podatniku z kolei ciąży odpowiedzialność, zagrożona karą porządkową, za niedokonanie złożenia wyjaśnień w terminie czy nieprzedstawienie w wyznaczonym terminie ksiąg podatkowych lub dowodów księgowych.

Z drugiej strony, terminy wskazane w przepisach podatkowych mają też za zadanie zagwarantować kontrolowanemu czynny udział w działaniach organów podatkowych w trakcie kontroli. Przykładowo, kontrolowany powinien być zawiadomiony z odpowiednim wyprzedzeniem o miejscu, terminie przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków, opinii biegłych lub oględzin (w trakcie kontroli podatkowej oraz kontroli celno-skarbowej z wyprzedzeniem minimum 3 dniowym).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego