Terminy w kontroli podatkowej

Terminy w kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej mają na celu zdynamizowanie procesu weryfikacji rozliczeń podatkowych. W toku kontroli organy podatkowe powinny działać wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami. Terminy obowiązują bowiem zarówno organ, jak i podatnika.

Publikacja: 26.07.2023 06:35

Terminy w kontroli podatkowej

Foto: Adobe Stock

Organ, nie dochowując terminów naraża się na zarzut przewlekłości lub innych naruszeń zasad postępowania. Na podatniku z kolei ciąży odpowiedzialność, zagrożona karą porządkową, za niedokonanie złożenia wyjaśnień w terminie czy nieprzedstawienie w wyznaczonym terminie ksiąg podatkowych lub dowodów księgowych.

Z drugiej strony, terminy wskazane w przepisach podatkowych mają też za zadanie zagwarantować kontrolowanemu czynny udział w działaniach organów podatkowych w trakcie kontroli. Przykładowo, kontrolowany powinien być zawiadomiony z odpowiednim wyprzedzeniem o miejscu, terminie przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków, opinii biegłych lub oględzin (w trakcie kontroli podatkowej oraz kontroli celno-skarbowej z wyprzedzeniem minimum 3 dniowym).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą