- Zakładam małą firmę (działalność biurowa prowadzona w domu). Chcę wybrać zwolnienie z VAT ze względu na wielkość sprzedaży. Oprócz tego jestem właścicielką lokalu użytkowego (odziedziczyłam go kilka lat temu), który zamierzam wynajmować innej firmie na cele użytkowe. Czy taki najem wpłynie na rozliczenie VAT? Czy będę musiała wystawiać faktury dla najemcy? Czy muszę rozszerzyć działalność o najem? Czy czynsz najmu trzeba doliczyć do limitu 150 tys. zł decydującego o zwolnieniu z VAT? Czy mogę rozliczać podatek dochodowy od najmu ryczałtem według stawki 8,5 proc.? – pyta czytelniczka.
Działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zob. art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT). Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest nawet wynajmowanie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 8 stycznia 2014 r. (IPTPP4/443-777/13-2/UNR), „Wnioskodawca, wynajmując prywatny lokal, działa w charakterze podatnika podatku VAT, gdyż czynność ta wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT".
A zatem z punktu widzenia VAT w przedstawionej sytuacji czytelniczka świadczy podlegające opodatkowaniu usługi najmu. Świadczenie tych usług nie jest jednak opodatkowane VAT, mimo że nie są spełnione warunki zwolnienia od VAT obejmującego świadczenie usług wynajmu wyłącznie na cele mieszkaniowe. Obejmuje je bowiem zwolnienie podmiotowe, z którego – jak wynika z treści pytania – korzysta czytelniczka. Zwolnienie to obejmuje sprzedaż u podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł.
Uwaga na limit sprzedaży
Wartość usług najmu należy jednak uwzględniać w wartości sprzedaży, na której podstawie ustalane jest prawo do zwolnienia podmiotowego. Wynajmowanie przez czytelniczkę przedmiotowego lokalu może zatem spowodować, że utraci ona prawo do tego zwolnienia.
Przykład