Taniec na rurze dobrze działa na informatyka

Wydatki na zajęcia poprawiające kondycję psychofizyczną pracowników można rozliczyć w podatkowych kosztach.

Publikacja: 24.02.2023 03:00

Taniec na rurze dobrze działa na informatyka

Foto: AdobeStock

Skarbówka rozumie ciężki los ślęczących wiele godzin przed komputerami informatyków. Potwierdza, że potrzebują relaksujących zajęć, takich jak taniec na rurze. A pracodawca, który je funduje, może zaliczyć wydatki do kosztów CIT. Takie są wnioski z najnowszej interpretacji.

Wystąpiła o nią spółka z o.o. działająca w branży informatycznej. Zajmuje się przede wszystkim marketingiem i reklamą w internecie. Zatrudnieni w niej programiści spędzają wiele godzin przed komputerami, nie zmieniając pozycji ciała. Powoduje to wiele schorzeń, m.in. kręgosłupa. Narażeni są również na wysoki poziom stresu związany z pracą pod presją czasu.

Czytaj więcej

Nie każda usługa psychologa wolna od VAT

Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne zatrudnionych osób. Powoduje spadek kreatywności, produktywności i wydajności.

Aby zapobiec tym negatywnym zjawiskom, spółka wdrożyła program aktywizacji. Funduje pracownikom różne zajęcia relaksacyjno-sportowe. Między innymi pole dance.

Cóż to takiego? We wniosku o interpretację spółka nie opisuje, na czym polegają zajęcia. Po sięgnięciu do Wikipedii okazuje się jednak, że pole dance to po prostu taniec na rurze. Jest rodzajem akrobatyki, poprawia wytrzymałość i ogólną sprawność – zachwalają autorzy opisu.

Czy wydatki na instruktora oraz wynajęcie pomieszczenia do zajęć można zaliczyć do podatkowych kosztów? Spółka twierdzi, że tak. Jej zdaniem ćwiczenia poprawiają kondycję psychofizyczną pracowników. Wpływają korzystnie na ich samopoczucie, niwelują stres, polepszają zdrowie. Dzięki programowi aktywizacji informatycy szybciej pracują, popełniają mniej błędów, są bardziej wydajni oraz mniej konfliktowi. To wszystko przekłada się na firmowe przychody. Zależą one bowiem od produktywności pracowników, którzy są głównym kapitałem spółki.

Co na to fiskus? Ze zrozumieniem odniósł się do potrzeb ślęczących przed komputerami programistów. Przyznał, że zajęcia dobrze im służą, zmniejszają bowiem ryzyko spadku kreatywności i wydajności. Może się to przyczynić do zwiększenia przychodów spółki. Wydatki na opłacenie instruktora i wynajęcie sali są więc podatkowym kosztem.

Numer interpretacji: 0111-KDIB1-3.4010.860.2022.2.JKU

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach