Spór w sprawie dotyczył odmowy nadpłaty za marzec 2017 r. w związku z pobraniem przez komornika nienależnego VAT przy egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi. O jej stwierdzenie do fiskusa wystąpiła spółka. Wskazała, że w marcu 2017 r. komornik dokonał sprzedaży egzekucyjnej należących do niej nieruchomości i naliczył od niej 23 proc. VAT, który odprowadził jako płatnik do urzędu skarbowego. Sprzedaż udokumentował fakturami wystawionymi w imieniu podatnika. Jednak spółka przekonywała, że postępowanie komornika było nieprawidłowe, bo w chwili dostawy były to nieruchomości mieszkalne, a od ich pierwszego zasiedlenia tj. oddania innym osobom do używania na podstawie umów najmu, minęły już wcześniej dwa lata.
Jak tłumaczyła spółka dkoro kupujący ani sprzedający nie wybrali dla tej dostawy opcji opodatkowania transakcji, to dostawa była zwolniona z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Spółka podkreśliła, że aby skorygować błąd komornika, czyli płatnika, uzyskała od niego duplikaty faktur, przygotowała ich korekty i wysłała listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do nabywcy. Nabywca je otrzymał i miał pełną wiedzę, a zatem obowiązek dokonać korekty swoich rozliczeń za marzec 2017 r.
Czytaj więcej:
Fiskus szczegółowo zajął się sprawą, ale ostatecznie nadpłaty odmówił. Tłumaczył, że w przypadku wystawienia przez komornika faktury VAT i wykazania w niej kwoty podatku z transakcji, która podatkowi nie podlegała, albo była z niego zwolniona, to on jest zobowiązany do dokonania stosownej korekty i doprowadzenia do sytuacji, w której wystawiona przez niego faktura będzie prawidłowo dokumentować dostawę. Urzędnicy zauważyli, że komornik sam wystawił faktury korygujące, co było słuszne. Niemniej te nie zostały przyjęte przez nabywcę nieruchomości. Dlatego fiskusa doszedł do przekonania, że wpłacona przez komornika sądowego kwota VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości podlega zapłacie na podstawie art. 108 ust. 2 ustawy o VAT.
Spółka nie zgodziła się ze stanowiskiem, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uwzględnił jej skargę. Zauważył, że komornik uiszczając VAT, realizuje obowiązek podatkowy dłużnika, w imieniu i na rachunek którego wystawia fakturę dokumentującą sprzedaż. Niemniej komornik wykonuje jedynie niektóre obowiązki podatnika, gdyż ustawa o VAT nie czyni komornika podatnikiem z tytułu sprzedaży towarów dokonanych w ramach czynności egzekucyjnych, a ustanawia go płatnikiem.