Podmioty powiązane muszą przeanalizować swoje transakcje finansowe

Spółki funkcjonujące w grupach kapitałowych często przy zarządzaniu swoimi finansami korzystają ze wsparcia podmiotów powiązanych. Skutkiem takich transakcji mogą być jednak szerokie obowiązki z zakresu cen transferowych.

Publikacja: 30.10.2022 02:00

Podmioty powiązane muszą przeanalizować swoje transakcje finansowe

Foto: Adobe Stock

Korzystanie ze wsparcia finansowego podmiotów powiązanych jest z wielu względów rozwiązaniem korzystniejszym niż posiłkowanie się usługami oferowanymi na rynku przez instytucje finansowe. Może jednak prowadzić do powstania obowiązków z zakresu cen transferowych.

Do najczęstszych transakcji finansowych przeprowadzanych w ramach grup kapitałowych należy udzielanie i otrzymanie pożyczek wewnątrzgrupowych. Dokumenty, w tym informator dotyczący wypełniania formularza TPR z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (informator TPR), publikowane przez ostatnie lata przez Ministerstwo Finansów, dostarczają wielu przydatnych informacji i praktycznych przykładów dla tych najpopularniejszych transakcji. To nie one jednak budzą obecnie najwięcej wątpliwości podatników, którzy w tym roku ponownie zmierzą się z wypełnianiem obowiązków z zakresu cen transferowych.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą