Czy urealnienie kosztów budżetowanych jest korektą cen transferowych

Chociaż Ministerstwo Finansów wydało 31 marca 2021 r. objaśnienia podatkowe w zakresie korekty cen transferowych, nadal pojawiają się pytania dotyczące interpretacji przepisów w tym obszarze. Niektóre z ostatnich interpretacji mogą przy tym prowadzić do odmiennych w stosunku do siebie wniosków, co powoduje dalsze kontrowersje.

Aktualizacja: 15.11.2021 10:26 Publikacja: 14.11.2021 07:20

Księgowanie

Księgowanie

Foto: Adobe Stock

Takie wnioski można wyciągnąć po lekturze interpretacji z 10 września 2021 r. (0114-KDIP2-2.4010.169.2021.1.RK) i z 21 września 2021 r. (0111-KDIB1-3.4010.300.2021.1.JKU).

W pierwszej z tych spraw wnioskodawca jest domem mediowym świadczącym usługi polegające na planowaniu i prowadzeniu kampanii reklamowych oraz na zakupie usług mediowych. Wnioskodawca działa w ramach międzynarodowej sieci. Na podstawie umów lokalnych wnioskodawca zobowiązał się do świadczenia na rzecz spółek powiązanych usług merytorycznych oraz administracyjnych i biurowych. Wynagrodzenie za te usługi zostało ustalone z wykorzystaniem metody koszt plus 5 proc. i opiera się na kalkulacji bazy kosztów rzeczywiście poniesionych przez wnioskodawcę, przy czym w ciągu roku kalendarzowego spółki powiązane są obowiązane do zapłaty wynagrodzenia ryczałtowego obliczonego na podstawie planowanych kosztów. W razie różnicy pomiędzy wynagrodzeniem ryczałtowym a wynikającym z faktycznych kosztów, wnioskodawca skorygował wynagrodzenia in plus oraz in minus.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego