Rozwój nowoczesnych technologii daje przedsiębiorcom nowe możliwości dotarcia do odbiorców. Skarbówka wyjaśniła w najnowszej interpretacji, jak ma się rozliczyć podatnik prowadzący działalność artystyczną przez internet.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą i świadczyć usługi kulturalne polegające na wystawianiu spektakli za pośrednictwem internetu (PKWiU 90.01.Z). Efektem działań wnioskodawczyni będą utwory wynikające z jej działalności twórczej o charakterze indywidualnym (scenariusze, reżyseria, całkowita oprawa spektaklu, gra aktorska), co z zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych czyni te działania utworami w rozumieniu prawa autorskiego. Za każdy spektakl będzie otrzymywać honorarium zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, którego wysokość ustali samodzielnie.

Podatniczka będzie świadczyć usługi za pośrednictwem portalu internetowego. Oprócz honorariów portal zakłada możliwość przekazywania napiwków, zgodnie z dobrowolną decyzją poszczególnych użytkowników. Regulamin zakłada, że stanowią one darowizny w rozumieniu art. 888 kodeksu cywilnego.

Kobieta chce wybrać opodatkowanie działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15 proc. Zapytała, czy takie rozliczenie będzie prawidłowe oraz w jaki sposób powinna opodatkować napiwki.

Czytaj więcej

MF: ryczałt dostępny dla większej liczby przedstawicieli wolnych zawodów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że działalność artystyczna może być opodatkowania 15-proc. stawką ryczałtu. Podatniczce nie przysługują z tego tytułu 50-proc. koszty uzyskania przychodu, właściwe dla praw autorskich. To dlatego, że ryczałt płaci się od przychodów, bez możliwości odliczenia kosztów ich uzyskania.

Dyrektor KIS wyjaśnił też, że napiwki od odbiorców należy rozliczać jak darowizny, co oznacza, że podlegają one podatkowi od spadków i darowizn.

Wpłaty dokonywane przez osoby trzecie zaliczone do III grupy podatkowej względem wnioskodawczyni mogą być zwolnione z podatku po spełnieniu określonych warunków. Będą one opodatkowane dopiero wówczas, gdy suma darowizn otrzymana od jednej osoby w ciągu pięciu lat przekroczy kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, czyli 4902 zł. Po przekroczeniu tego progu trzeba złożyć zeznanie na druku SD-3 o nabyciu tych darowizn właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Wnioskodawczyni powinna dysponować potwierdzeniem, że darowizny nastąpiły. Dowodem może być prowadzona przez nią ewidencja, kiedy i od jakiego użytkownika otrzymała napiwek oraz jaka była jego wysokość.

Nr interpretacji: 0111-KDIB2-2.4015.71.2021.4.PB