Zdaniem Rzecznika MŚP Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem przedsiębiorców z sektora MŚP, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. W 2019 roku było około 700 tysięcy takich firm w Polsce.

Czytaj też: Polski Ład PiS: cios w klasę średnią


– Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy złotych). W praktyce podatek liniowy straci sens dla większości go obecnie płacących. Rzecznik MŚP i Rada Przedsiębiorców uważają, że plany rządu dotyczące zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu są nieuzasadnione – komentuje Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Podkreśla, że wprowadzony niemal dwie dekady temu 19-proc. podatek liniowy dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, był jedną z najważniejszych pro-przedsiębiorczych zmian po upadku komunizmu w 1989 roku. Jego wprowadzenie pomogło Polsce wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju ekonomicznego. Przejrzystość i prostota tego podatku zachęcała bowiem wielu, zwłaszcza młodych Polaków, do zakładania własnych firm.  Liczba podatników rozliczających się w ten sposób rosła systematycznie  od lat. Rzecznik zauważa, że zyskał również budżet państwa, gdyż od chwili wprowadzenia podatku liniowego wpływy do budżetu także rosły.

– Propozycje Polskiego Ładu związane z proporcjonalną do dochodu składką zdrowotną, nieodliczalną od podatku, podwyższa obciążenia publiczno-prawne przy tej formie opodatkowania o prawie 50 proc. Należy się temu sprzeciwić. Dlatego w ramach trwających konsultacji społecznych zachęcam do podpisania umieszczonej na naszej stronie petycji, która ma na celu utrzymanie podatku liniowego w dotychczasowym kształcie – podsumowuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Petycja zostanie złożona na ręce premiera oraz ministra finansów. Została umieszczona na stronie  https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/.