Julita Karaś-Gasparska: Składka zdrowotna – nie tak miało być

Przedsiębiorcy czekają na zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej. Obecne propozycje idą jednak w inną stronę, niż obiecano to przed wyborami.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Julita Karaś-Gasparska: Składka zdrowotna – nie tak miało być

Foto: Adobe Stock

Do końca 2021 r. wszyscy podatnicy PIT płacili zryczałtowaną składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru, ale większość tej kwoty (7,75 proc. podstawy wymiaru) mogli odliczyć od podatku dochodowego. Zasada ta dotyczyła nie tylko przedsiębiorców, ale także pracowników na etacie i emerytów. Wszystko zmieniło się po wejściu w życie Polskiego Ładu. Składka u przedsiębiorców zależy od formy opodatkowania, a poza tym – też w zależności od formy opodatkowania – nie można już jej w ogóle odliczyć (przedsiębiorcy na skali) albo odliczenie to jest dużo niższe niż przed 2022 r. Oznacza to, że mimo zapowiedzi obniżenia podatków dzięki PŁ obciążenia przedsiębiorców są w większości przypadków wyższe niż przed reformą, niektórzy płacą nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Składka ta stała się tak naprawdę kolejnym podatkiem. Przedsiębiorcy zwracali uwagę, że wysokość i sposób rozliczania składki zdrowotnej to dla nich realny problem, bo składka w obecnym kształcie jest nieproporcjonalnie wysoka. Nic dziwnego, że jej obniżenie było jednym z tematów w ubiegłorocznej kampanii wyborczej, a wprowadzenie zmian w tym zakresie zostało obiecane podatnikom przez partie obecnie rządzące.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego