Aport przedsiębiorstwa to nie realizacja zysków

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej jest całość przedsiębiorstwa spółki kapitałowej ?(w skład której wchodzą także niepodzielone zyski z lat ubiegłych), to jej dotychczasowi wspólnicy nie będą zobowiązani ?do rozpoznania przychodu z tytułu niepodzielonych zysków.

Publikacja: 10.10.2014 04:00

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 5 września 2014 r. (IBPBII/2/415- -551/14/MZa).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpił udziałowiec spółki z o.o., który wraz z pozostałymi udziałowcami planuje utworzenie spółki osobowej – jawnej lub komandytowej. Zgodnie z zaprezentowanymi założeniami spółka z o.o. jako wkład do spółki osobowej wniesie prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. W skład wnoszonego przedsiębiorstwa będą wchodziły m.in. środki pieniężne zgromadzone na kapitale rezerwowym, które to kapitały zostały utworzone z zysków z lat ubiegłych.

Wnioskodawca w związku z tym spytał, czy wniesienie do nowo utworzonej spółki osobowej przez spółkę z o.o. wkładu w postaci przedsiębiorstwa, w którego skład wchodzą zgromadzone na kapitale rezerwowym spółki z o.o. zyski z lat ubiegłych, będzie dla wnioskodawcy – udziałowca spółki z o.o. – przychodem, w tym zwłaszcza przychodem z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.

Zdaniem wnioskodawcy zdarzenie to nie będzie skutkowało powstaniem po stronie udziałowca spółki z o.o. przychodu, zwłaszcza takiego , o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT. W takiej sytuacji nie jest możliwe wskazanie przysporzenia, które miałoby być dla podatnika przychodem. W związku z tym opisane zdarzenie pozostaje dla udziałowca neutralne podatkowo.

Organ uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Wskazał, że wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do spółki osobowej nie zostało wymienione w art. 24 ust. 5 pkt 1–9 ustawy o PIT. Nie jest również dla wnioskodawcy dochodem faktycznie uzyskanym, gdyż w wyniku wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa spółki z o.o. lub jego zorganizowanej części do spółki osobowej nie powstanie przychód ?z kapitałów pieniężnych po stronie udziałowca tej spółki. W związku z wniesieniem do spółki osobowej przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wnioskodawca nie uzyska zatem żadnego przychodu.

Wniesienie w formie aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do spółki osobowej nie jest również „odpłatnym zbyciem" składników tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W zamian za wniesiony aport wnoszący aport otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału ?w zyskach i stratach spółki osobowej oraz prawa związane z prowadzeniem spółki ?i wpływaniem na jej działalność. W związku ?z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie powoduje z tego tytułu obowiązku podatkowego. Jest to czynność prawna neutralna podatkowo zarówno dla samej spółki wnoszącej aport, jak i dla jej udziałowca.

Równocześnie organ wskazał, że bezprzedmiotowe są w ogóle rozważania na temat wykładni pojęcia „niepodzielone zyski" skoro w niniejszej sprawie w ogóle nie doszło do przekształcenia podmiotów, a więc art. 24 ?ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT nie będzie miał zastosowania.

Paweł ?Rutowicz, doradca podatkowy, ?starszy konsultant w dziale ?doradztwa Podatkowego EY, ?w zespole postępowań podatkowych i sądowych

Wątpliwość podatnika dotyczyła podatkowego traktowania zysków z lat ubiegłych, które wskutek uprzednich decyzji zostały przekazane na kapitał zapasowy, a które miały być obecnie wniesione jako aport do spółki osobowej.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2009 r. przepisami ustawy o PIT, w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową opodatkowaniu miały podlegać niepodzielone zyski znajdujące się w takiej spółce. Stąd też od tego momentu  przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową wiązało się niejednokrotnie ?z koniecznością zapłaty dodatkowego podatku?na moment przekształcenia. Przy spółkach ?z dużym kapitałem rezerwowym powstałym ?z zysku wiązało się z istotnym ciężarem ekonomicznym zwłaszcza, że organy podatkowe jako tzw. zyski niepodzielone traktowały praktycznie każde zyski, które nie zostały wypłacone lub nie zostały przeznaczone na ?podwyższenie kapitału zakładowego.

Organ podatkowy słusznie zaakceptował argumentację wnioskodawcy, że art. 24 ust. 5 ?pkt 8 ustawy o PIT dotyczący opodatkowania niepodzielonych zysków nie odnosi się ?do tej sprawy. Zastosowanie tego przepisu ?jest ograniczone jedynie do sytuacji ?przekształcenia spółki kapitałowej, nie zaś ?do aportu czy zbycia przedsiębiorstwa ?(tym samym nie ma potrzeby przeprowadzania oceny, czy kwoty na kapitale rezerwowym ?będą stanowiły zyski niepodzielone). Wniosek ?ten należy dodatkowo zestawić z zakazem stosowania wykładni rozszerzającej przepisów, ?w świetle której nie jest możliwe faktyczne „dopasowywanie" przepisu do rozważanej sytuacji w celu doprowadzenia do opodatkowania kwot, które nie powinny być opodatkowane.

W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę ?na projektowane zmiany w zakresie ?tzw. generalnej klauzuli obejścia prawa ?podatkowego. Można się bowiem spodziewać, ?że organy podatkowe będą się starały ?używać tego instrumentu, aby kwestionować sposób rozliczenia podatkowego tego ?typu operacji. Pomimo, że na obecną ?chwilę nie jest znany ostateczny kształt ?tej klauzuli i zakres jej stosowania, nie sposób wykluczyć, iż organy będą podejmowały ?próbę kwestionowania również zdarzeń realizowanych obecnie. Tym samym warto ?już obecnie mieć ?na uwadze wszelkie argumenty, które mogą wskazywać na racjonalność ?ekonomiczną podejmowanych działań.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 5 września 2014 r. (IBPBII/2/415- -551/14/MZa).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpił udziałowiec spółki z o.o., który wraz z pozostałymi udziałowcami planuje utworzenie spółki osobowej – jawnej lub komandytowej. Zgodnie z zaprezentowanymi założeniami spółka z o.o. jako wkład do spółki osobowej wniesie prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. W skład wnoszonego przedsiębiorstwa będą wchodziły m.in. środki pieniężne zgromadzone na kapitale rezerwowym, które to kapitały zostały utworzone z zysków z lat ubiegłych.

Pozostało 88% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił