Stawka VAT na zabudowanie kuchni

Jeśli o walorach użytkowych zabudowy meblowej decyduje trwałe połączenie wykonanych na zlecenie części zabudowy z elementami konstrukcyjnymi budynku w sposób uniemożliwiający jej przesunięcie, to taka usługa jest opodatkowana preferencyjną stawką VAT.

Publikacja: 16.07.2015 02:00

Stawka VAT na zabudowanie kuchni

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 2 lipca 2015 r. (I SA/Sz 1536/14).

Stan faktyczny

Spółka realizuje na rzecz klientów detalicznych świadczenia kompleksowe polegające na zaprojektowaniu i dopasowaniu oraz montażu elementów meblowych w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi budynku mieszkalnego trwałą zabudowę meblową kuchni. Swoje usługi podatniczka wykonuje w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Spółka podkreśliła, że taka trwała zabudowa może funkcjonować i spełniać swą rolę jedynie w konkretnym lokalu. Demontaż mebli wykonanych pod indywidualną zabudowę i ponowny ich montaż bez uszkodzeń jest praktycznie niemożliwy. Nie ma dwóch idealnie takich samych pomieszczeń, które posiadałyby taki sam układ przyłączy, wysokość, kąty, nierówności ścian, podłóg, itp.

Spółka zapytała, czy świadczone przez nią usługi są objęte obniżoną stawką VAT. Odwołała się przy tym do uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. (I FPS 2/13), zgodnie z którą świadczone usługi kompleksowo związane z montażem szafek i mebli kuchennych do zabudowy stałej na rzecz klientów detalicznych wykonywane w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym podlegają opodatkowaniu 8-proc. stawką jako usługi modernizacji.

Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Zauważył, że ustawa o VAT nie definiuje wszystkich terminów wymienionych w jej art. 41 ust. 12. Dlatego odwołał się do ich rozumienia przyjętego w języku potocznym oraz do treści uchwały i wyjaśnił, co należy rozumieć przez: „budowę", „przebudowę", „modernizację" oraz „remont" (w odróżnieniu od „montażu" i „instalowania"). W jego ocenie, określając, czy do zabudowy meblowej w budynku/lokalu może mieć zastosowanie obniżona stawka VAT, należy przede wszystkim badać stopień konstrukcyjnego połączenia komponentów meblowych i elementów obiektu. Nie chodzi przy tym o badanie powiązania elementów zabudowy meblowej z elementami konstrukcyjnymi, w rozumieniu techniki budowlanej, ale o tak silne połączenie konstrukcyjne komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego/lokalu, że powstaje trwała zabudowa spełniająca jako całość określoną funkcję użytkową. Przykładem takiej trwałej zabudowy meblowej może być zabudowa kuchenna wykonana z cegły klinkierowej zespolona zaprawą murarską ze ścianą i podłogą lokalu, gdzie demontaż powodowałby uszkodzenie samej zabudowy i pomieszczenia. Innym przykładem trwałej zabudowy meblowej stanowiącej modernizację jest zdaniem urzędników taka, przy której wykorzystuje się dodatkowe materiały budowlane, takie jak cegły czy płyty kartonowo-gipsowe.

Organ uznał, że w przypadku podatniczki sposób montażu elementów mebli sprowadza się do prostego połączenia komponentów meblowych ze ścianami obiektu budowlanego lub jego częściami. Nie są to zabiegi nadmiernie skomplikowane technicznie i mają charakter odwracalny. Dlatego wykonywaną przez spółkę usługę należy opodatkować 23-proc. stawką VAT.

Rozstrzygnięcie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie nie podzielił tego stanowiska. Zauważył, że problem, o który pyta skarżąca, budził poważne wątpliwości w orzecznictwie sądów administracyjnych. Wątpliwości te spowodowały, że sprawą zajął się poszerzony skład NSA.

Rodzaje usług wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, których wykonanie w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym daje podstawę do stosowania preferencyjnej stawki VAT, nie zostały zdefiniowane. Ustawodawca nie odesłał w tej materii do stosowania definicji zawartych w innych ustawach, w szczególności w prawie budowlanym. Taki zabieg - w ocenie sądu – byłby zresztą wątpliwy z uwagi na konieczność autonomicznego traktowania przepisów o podatku od towarów i usług ze względu na potrzebę ich harmonizacji na poziomie wspólnotowym. Dlatego należy przyjąć, że czynności wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, w tym pojęcie modernizacji, zostały wprowadzone do ustawy w rozumieniu przyjętym w języku powszechnym. W takim znaczeniu modernizacja oznacza unowocześnienie, ulepszenie, udoskonalenie, podniesienie standardu obiektu budowlanego lub jego części.

WSA uznał, że czynności polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz trwałym montażu takich komponentów w obiekcie budowlanym lub jego części mieszczą się w pojęciu modernizacji obiektów budowlanych lub ich części. W przypadku natomiast, gdy modernizacja dotyczy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, do takich czynności ma zastosowanie preferencyjna stawka VAT.

We wniosku spółka podkreślała, że o walorach użytkowych zabudowy meblowej kuchennej decyduje trwałe połączenie wykonanych na zlecenie części zabudowy z elementami konstrukcyjnymi budynku (ściany, podłoga, sufit) w sposób uniemożliwiający jej przesunięcie w inne miejsce. Same części natomiast, bez trwałego ich przymocowania do elementów konstrukcyjnych budynku (ścian, podłogi, sufitu), nie spełniają pod względem użytkowym przymiotu mebli kuchennych. W tej sytuacji – zdaniem WSA – nie ma podstaw do twierdzenia, że demontaż zabudowy meblowej nie spowodowałby naruszenia elementów konstrukcyjnych lokalu czy budynku.

—oprac. Aleksandra Tarka

Zdaniem eksperta

Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii prof. W. Modzelewskiego

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 2 lipca 2015 r. jest w pełni zgodny ze stanowiskiem wyrażonym w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. (I FPS 2/13) i je odzwierciedla. Organ niepotrzebnie starał się wydać negatywną interpretację, gdyż uchwała ta i tak zawęża stosowanie stawki 8 proc. VAT wyłącznie do przypadków trwałej, wąsko rozumianej zabudowy, a usługi wnioskodawcy ewidentnie tak były opisane. Wychodzą przy tej okazji dwa inne problemy. Po pierwsze, organy podatkowe z woj. kujawsko-pomorskiego są znane ze swojego skrajnie negatywnego stanowiska wobec podatników i nierespektowania nawet mało korzystnych dla podatników przepisów – co niedawno skrytykowała Najwyższa Izba Kontroli. Po drugie, o ile uchwały NSA wiążą inne składy tego sądu i sądy administracyjne, o tyle nie wiążą ministra finansów i podległych mu organów podatkowych. Ordynacja podatkowa nakazuje wprost respektować orzecznictwo tylko przy interpretacji ogólnej, a przy indywidualnych już nie – choć sądy słusznie (dla spójności wykładni prawa) również to nakazują.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem