Wielkanocne spotkanie w firmie w kosztach uzyskania przychodu i bez PIT dla pracowników

Wydatki na organizację wielkanocnego spotkania w firmowym gronie nie powinny już budzić sporów ze skarbówką.

Aktualizacja: 22.03.2016 06:58 Publikacja: 22.03.2016 06:00

Wielkanocne spotkanie w firmie w kosztach uzyskania przychodu i bez PIT dla pracowników

Foto: www.sxc.hu

Minister finansów akceptuje zaliczenie wydatków na imprezy okolicznościowe, np. z okazji świąt, do kosztów uzyskania przychodów.

Fiskus widzi, że celem jest nie tylko świętowanie w podniosłej atmosferze, ale też bardzo przyziemne, firmowe sprawy.

„Organizowane przez pracodawcę imprezy okolicznościowe dla pracowników mają na celu zintegrowanie ich z pracodawcą, budowanie zespołu, ułatwienie ułożenia dobrych relacji między pracownikami, poprawę atmosfery pracy, a docelowo zwiększenie efektywności świadczonej przez nich pracy i przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez spółkę" – czytamy w interpretacji warszawskiej Izby Skarbowej z 4 grudnia 2015 r. (nr: IPPB5/4510-1023/15-3/BC). To stanowisko podatnika, z którym w całości zgodziła się izba.

Z tego samego powodu, tj. biznesowego celu integracji przy wielkanocnej święconce, nie powinno być też problemów z obowiązkiem opodatkowania przychodu pracowników uczestniczących w spotkaniu.

Pracodawcom i pracownikom w sukurs przyszedł Trybunał Konstytucyjny, który po wielu latach sporów rozstrzygnął wątpliwości na korzyść podatników (wyrok z 8 lipca 2014 r., sygn. K 7/13).

Trybunał dał w tym wyroku kilka wytycznych interpretacyjnych dotyczących przypisania pracownikom przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

By taki przychód powstał, musi być realnie uchwytny w majątku pracownika. Nie może być to wartość obliczona statystycznie – co często się zdarzało, gdy nie wszyscy pracownicy uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez pracodawcę albo korzystali z niego w różnym stopniu.

Ważny jest też cel, który przyświeca pracodawcy. Przychód pracowników nie powstaje, jeśli pracodawca myśli bardziej o sobie i zyskach swojej firmy, na co wpływ ma np. integracja załogi, niż o wynagrodzeniu pracowników.

Minister finansów, kierując się tym wyrokiem, wciela wspomniane zasady w interpretacjach podatkowych.

Z urzędu zmienia też wydane wcześniej niekorzystne rozstrzygnięcia.

– Wzięcie udziału przez pracowników w imprezie zorganizowanej przez pracodawcę nie prowadzi do powstania przychodu, a w konsekwencji na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zwiększenia przychodów pracowników z tytułu umowy o pracę – stwierdził przykładowo, zmieniając 11 stycznia 2016 r. błędną interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu (DD3.8222.2.332.2015.CRS).

Minister finansów akceptuje zaliczenie wydatków na imprezy okolicznościowe, np. z okazji świąt, do kosztów uzyskania przychodów.

Fiskus widzi, że celem jest nie tylko świętowanie w podniosłej atmosferze, ale też bardzo przyziemne, firmowe sprawy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego