Remanent przy demontażu i kasacji pojazdów - jakie wartości części wpisać

Podatnik zajmujący się demontażem i kasacją pojazdów podaje wartość wszystkich wpisanych w remanencie części samochodowych: zarówno tych, które są przeznaczone na sprzedaż, jak i tych, które przekazuje do złomowania.

Publikacja: 21.12.2017 04:30

Remanent przy demontażu i kasacji pojazdów - jakie wartości części wpisać

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

- Przedsiębiorca zajmuje się demontażem i kasacją pojazdów. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Pojazdy do demontażu przedsiębiorca kupuje przeważnie od osób fizycznych. Dokumentem potwierdzającym zawarcie transakcji jest wystawiane przez przedsiębiorcę zaświadczenie o demontażu pojazdu potwierdzające unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych, na którym właściciel pojazdu własnoręcznie kwituje odbiór ustalonej kwoty. Dokument ten jest zgodny z wymogami ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji i jest jednocześnie dla przedsiębiorcy umową odpłatnego przekazania pojazdu. Kwota wynikająca z tego dokumentu jest księgowana w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu). Demontaż pojazdu polega na rozebraniu go na części, które sortuje się na kilka rodzajów złomu i odpadów. Są one następnie sprzedawane lub przekazuje się pewne ich elementy odpadowe do utylizacji za określoną opłatą recyklingową (koszt). Zdarza się, że wymontowane elementy np.: drzwi, klapy, szyby itp. są w stanie technicznym umożliwiającym ich dalszą odsprzedaż. Takie elementy są składowane na placu, gdzie czekają na ewentualnego nabywcę, nie dłużej jednak niż rok i w przypadku gdy nabywca się nie znajdzie przed upływem roku, są sprzedawane na złom. Oczekujące na sprzedaż wymontowane po demontażu pojazdu elementy są ujmowane w spisie z natury sporządzanym na koniec roku. Elementów tych nie można w spisie z natury wycenić wprost na podstawie ceny zakupu, gdyż dotyczy ona całego pojazdu. W jaki sposób należy wycenić te elementy? – pyta czytelnik.

U podatników uzyskujących dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgę przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT a kosztami uzyskania:

- powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub

- pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa (art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o PIT).

Na koniec roku, ale nie tylko

Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów (>patrz ramka) na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym, zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności (§ 27 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów; dalej: rozporządzenie).

Konieczne jest podanie wartości

Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, natomiast spis odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania (§ 29 ust. 1 rozporządzenia) >patrz ramka.

Które koszty należy uwzględnić

W analizowanej sprawie z uwagi na to, że zakupione samochody nie są sprzedawane w całości, poszczególne części samochodowe wycenia się w remanencie sporządzanym na koniec roku podatkowego w taki sposób, aby ich wartość nie przekroczyła wartości zakupu (nabycia) wynikającej z dokumentacji zakupionych samochodów i zaksięgowanej po stronie kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Należy podkreślić, że wycenie podlegają wszystkie części samochodowe, również te, które zostaną przeznaczone do złomowania. W cenie nabycia nie należy uwzględniać kosztów wynagrodzenia pracowników zajmujących się demontażem pojazdów zaksięgowanych w kolumnie 12 podatkowej księgi (wynagrodzenia w gotówce i w naturze). Wybór konkretnej metodologii wyceny elementów składowych spisu z natury, w tym stosowania określonych jednostek miary (sztuka, kilogram), przy zastosowaniu ww. zasad, związany jest z rodzajem prowadzonej działalności i należy do podatnika.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 3 marca 2008 r., IPPB1/415-451/07-2/AJ).

Autor jest doradcą podatkowym

Towary zdefiniowane w rozporządzeniu

Stosownie do § 3 pkt 1 rozporządzenia, towarami są towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe, braki i odpady oraz materiały przyjęte od zamawiających do przerobu lub obróbki, z tym że:

- towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym; towarami handlowymi są również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej,

- materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi,

- materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości,

- wyrobami gotowymi są wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane,

- produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem,

- brakami są nieodpowiadające wymaganiom technicznym wyroby własnej produkcji, całkowicie wykończone bądź też doprowadzone do określonej fazy produkcji; brakami są również towary handlowe, które na skutek uszkodzenia lub zniszczenia w czasie transportu bądź magazynowania utraciły częściowo swą pierwotną wartość,

- odpadami są materiały, które na skutek procesów technologicznych lub na skutek zniszczenia albo uszkodzenia utraciły całkowicie swą pierwotną wartość użytkową.

Cena zakupu i nabycia oraz koszt wytworzenia

Cena zakupu – cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżona o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia. W przypadku otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku – jest to wartość odpowiadająca cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika (zob. § 3 pkt 2 rozporządzenia).

Cena nabycia – cena zakupu składnika majątku powiększoną o koszty uboczne związane z zakupem towarów i składników majątku do chwili złożenia w magazynie według ich cen zakupu, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze (zob. § 3 pkt 3 rozporządzenia).

Koszt wytworzenia – wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, z wykonywaniem usług lub pozyskaniem (wydobyciem) kopalin, z wyłączeniem kosztów sprzedaży wyrobów gotowych i usług (zob. § 3 pkt 4 rozporządzenia).

- Przedsiębiorca zajmuje się demontażem i kasacją pojazdów. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Pojazdy do demontażu przedsiębiorca kupuje przeważnie od osób fizycznych. Dokumentem potwierdzającym zawarcie transakcji jest wystawiane przez przedsiębiorcę zaświadczenie o demontażu pojazdu potwierdzające unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych, na którym właściciel pojazdu własnoręcznie kwituje odbiór ustalonej kwoty. Dokument ten jest zgodny z wymogami ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji i jest jednocześnie dla przedsiębiorcy umową odpłatnego przekazania pojazdu. Kwota wynikająca z tego dokumentu jest księgowana w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu). Demontaż pojazdu polega na rozebraniu go na części, które sortuje się na kilka rodzajów złomu i odpadów. Są one następnie sprzedawane lub przekazuje się pewne ich elementy odpadowe do utylizacji za określoną opłatą recyklingową (koszt). Zdarza się, że wymontowane elementy np.: drzwi, klapy, szyby itp. są w stanie technicznym umożliwiającym ich dalszą odsprzedaż. Takie elementy są składowane na placu, gdzie czekają na ewentualnego nabywcę, nie dłużej jednak niż rok i w przypadku gdy nabywca się nie znajdzie przed upływem roku, są sprzedawane na złom. Oczekujące na sprzedaż wymontowane po demontażu pojazdu elementy są ujmowane w spisie z natury sporządzanym na koniec roku. Elementów tych nie można w spisie z natury wycenić wprost na podstawie ceny zakupu, gdyż dotyczy ona całego pojazdu. W jaki sposób należy wycenić te elementy? – pyta czytelnik.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego