Włocławek: Wybory uzupełniające do Senatu testem dla rządu i opozycji

Jedną z konsekwencji wyborów samorządowych jest konieczność przeprowadzenia w senackim okręgu 13 wyborów uzupełniających. Prezydentem miasta został senator Krzysztof Kukucki z Nowej Lewicy. Wybory będą testem politycznym dla wszystkich sił.

Publikacja: 06.05.2024 16:20

Senator Krzysztof Kukucki został prezydentem Włocławka

Senator Krzysztof Kukucki został prezydentem Włocławka

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Jest już postanowienie o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu byłego senatora i byłego wiceministra rozwoju Krzysztofa Kukuckiego. Postanowienie marszałek Senatu nosi datę 22 kwietnia. To uruchamia cały wyborczy kalendarz. A partie polityczne już teraz muszą szykować swoje strategie na te bardzo nietypowe wybory

Włocławek: Starcie w środku wakacji

Zgodnie z przepisami wybory uzupełniające muszą zostać przeprowadzone w terminie trzech miesięcy od daty stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. Wszystko aktualnie wskazuje, że wybory będą musiały się odbyć do 21 lipca 2024 r. (niedziela).  Razem z ich ogłoszeniem będzie znany oficjalnie cały kalendarz, łącznie z terminami zgłoszeń kandydatów. Wybory zarządzi postanowieniem prezydent Andrzej Duda. 

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego tym razem Lewicy miałoby się udać?

Otwarte w tej chwili pozostaje kilka kluczowych pytań. Jedno dotyczy strategii wyborczych wszystkich sił – zarówno koalicji rządzącej, jak i PiS czy Konfederacji. – W 2019 r. w okręgu 13 wygrał polityk PiS, w 2023 wygrał senator Kukucki z paktu senackiego. Okręg obejmujący Włocławek jest więc typowym „swing state”, czyli okręgiem wahającym się – mówi nam Łukasz Pawłowski, szef pracowni OGB. – Okoliczności dla koalicji 15 października są w tych wyborach wyjątkowo niesprzyjające, bo będą przypadać na środek wakacji. Spodziewam się, że jej liderzy będą obniżać znaczenie tego wyścigu, obniżać też oczekiwania. PiS będzie najpewniej prowadził kampanię zupełnie odwrotnie i będzie chciał przekuć potencjalny sukces w wydarzenie o znaczeniu ogólnokrajowym. To będzie ostatni taki swoisty test przed wyborami prezydenckimi w 2025 r. – dodaje w rozmowie z nami Pawłowski.

Jak będzie teraz, jeśli chodzi o kandydatów? Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że najpewniej pakt senacki wystawi swojego wspólnego kandydata i będzie to – podobnie jak w ubiegłym roku – osoba wskazana przez Lewicę. Dla Lewicy – po zwycięstwie Kukuckiego w wyborach samorządowych – Włocławek jest istotny na kilku poziomach. Również za sprawą programu mieszkaniowego w mieście, który Lewica wskazywała jako przykład do skopiowania w całym kraju.

Decyzje – ze względu na kalendarz – będą musiały zapadać szybko. Nasi rozmówcy z Nowogrodzkiej zapewniają, że PiS podejmie walkę w tym okręgu.

Włocławek tematem ogólnokrajowym?

Na wielu poziomach nadchodzące wybory do Senatu we Włocławku będą istotne. Historia polityczna ostatnich lat pokazuje, że wyścig o pozornie niewielką stawkę może stać się ogólnokrajowym tematem. Obecnie w Senacie koalicja rządząca ma bezpieczną większość. Ale wybory i tak mogą mieć znaczenie.

Czytaj więcej

Po wyborach we Włocławku będą wybory do Senatu. Lewica traci senatora

Tak było np. w Rybniku w 2013 r., gdzie w wyborach uzupełniających po śmierci senatora Antoniego Motyczki z PO wygrał ówczesny poseł PiS Bolesław Piecha. PiS jako opozycja, zwłaszcza w drugiej kadencji rządów PO w latach 2011–2015 wykorzystywał różnego rodzaju wybory uzupełniające do pokazywania, że może wygrywać ogólnokrajowo. I odwrotnie, np. wybory na prezydenta Rzeszowa w 2021 (wygrane przez obecnego prezydenta Konrada Fijołka) były dla opozycji tworzącej obecnie rząd sygnałem mobilizacji i jedności. Wtedy kampania w Rzeszowie – również ze względu na podział w ówczesnej koalicji rządzącej – była tematem śledzonym ogólnokrajowo.

Nasi rozmówcy przyznają, że ze względu na to, że te wybory odbędą się na mniej niż rok od pierwszej rocznicy przejęcia władzy przez koalicję rządzącą, to mimo wakacyjnej pory mogą być uważnie śledzone w Warszawie. Wiele zależy od strategicznych decyzji głównych sił i tego, kogo wystawią w okręgu 13.

Jest już postanowienie o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu byłego senatora i byłego wiceministra rozwoju Krzysztofa Kukuckiego. Postanowienie marszałek Senatu nosi datę 22 kwietnia. To uruchamia cały wyborczy kalendarz. A partie polityczne już teraz muszą szykować swoje strategie na te bardzo nietypowe wybory

Włocławek: Starcie w środku wakacji

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Sławomir Mentzen w Sejmie: Mamy najmniej czołgów od lat 40-tych XX wieku
Polityka
Andrzej Duda skomentował wystąpienie szefa MON. Wskazał, co go zaniepokoiło
Polityka
Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem Sejmu do końca kadencji? ”Umowa to nie Pismo Święte"
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz mówi o zwiększeniu liczebności wojska na granicy z Białorusią
Polityka
Borys Budka o delegalizacji PiS: Wyobrażam sobie taki wniosek