Po wyborach we Włocławku będą wybory do Senatu. Lewica traci senatora

Senator Lewicy Krzysztof Kukucki wygrał wybory na prezydenta Włocławka - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Oznacza to, że konieczne będą uzupełniające wybory do Senatu w okręgu numer 13.

Aktualizacja: 22.04.2024 01:17 Publikacja: 22.04.2024 00:09

Krzysztof Kukucki

Krzysztof Kukucki

Foto: Gov.pl, CC BY 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons

O godz. 21:00 w niedzielę 21 kwietnia zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych.

W 748 gminach, w których w pierwszej turze żaden kandydat nie zdobył ponad 50 proc. głosów, Polacy wybierali wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Koniec głosowania. Wyniki sondażu exit poll

Wybory samorządowe 2024. Wyniki wyborów na prezydenta Włocławka

PKW podała, że głosowanie przebiegało bez większych zakłóceń. Frekwencja według stanu na godz. 17:00 wyniosła 33,17 proc. i była niższa niż w pierwszej turze i niż w drugiej turze poprzednich wyborów samorządowych. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział po zakończeniu głosowania, że pełne dane o frekwencji w II turze pojawią się w ostatecznym komunikacie wyborczym Państwowej Komisji Wyborczej.

Jednym z miast, w którym w niedzielę niezbędna była wyborcza dogrywka, był Włocławek. Poznaliśmy dane ze wszystkich 69 obwodów w ponownym głosowaniu na prezydenta miasta.

Z danych PKW wynika, że wybory na prezydenta Włocławka wygrał Krzysztof Kukucki, który otrzymał 14 460 głosów (56,28 proc.). Wiceminister i senator pokonał urzędującego prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego (KO), który zyskał poparcie 11 232 osób (43,72 proc.). Wojtkowski, który w przeszłości zasiadał w Sejmie z ramienia Platformy Obywatelskiej, w drugiej turze poprawił swój wynik z pierwszej tury o mniej niż tysiąc głosów.

Wybory na prezydenta Włocławka. Jakie były wyniki pierwszej tury?

W pierwszej turze wyborów we Włocławku uprawnionych do głosowania było 80 075 osób, oddano 35 232 głosy ważne, co oznacza, że w wyborach na prezydenta miasta frekwencja wyniosła 7 kwietnia 43,99 proc.

Czytaj więcej

Sutryk prezydentem Wrocławia, Bodnar straciła co czwarty głos

W pierwszej turze największe poparcie uzyskał Krzysztof Kukucki. 43-letni kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy, polityk partii Nowa Lewica, zdobył dwa tygodnie temu 14 443 głosy, czyli 41,4 proc. wszystkich.

W latach 2010-2019 Kukucki sprawował mandat radnego Włocławka, zaś od 2019 r. do 2023 r. był pierwszym zastępcą prezydenta Włocławka. W październiku 2023 r. zdobył mandat senatora, później został przez premiera Donalda Tuska (PO) powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Krzysztof Kukucki pokonał Marka Wojtkowskiego

Drugie miejsce w wyborach we Włocławku zajął 7 kwietnia urzędujący prezydent miasta, Marek Wojtkowski. Na ubiegającego się o reelekcję 56-letniego polityka Platformy Obywatelskiej (KKW Koalicja Obywatelska) głosowały w pierwszej turze 10 423 osoby (29,88 proc.).

We Włocławku jeszcze jeden kandydat uzyskał w pierwszej turze dwucyfrowe poparcie. Był to Rafał Sobolewski, bezpartyjny 51-latek startujący w wyborach z list KW Prawo i Sprawiedliwość. Na Sobolewskiego głosowało 5 908 wyborców (16,94 proc.).

Czytaj więcej

Konfederacja będzie miała swojego prezydenta miasta. Patryk Marjan wygrał w Bełchatowie

Kolejne miejsce w pierwszej turze zajął Maciej Maciak, który ma 53 lata i nie należy do partii politycznej. Kandydata, który startował w ramach Komitetu Wyborczego Wyborców Macieja Maciaka, poparło 2 588 osób (7,42 proc.)

Ponad tysiąc głosów (1 262, 3,62 proc.) otrzymała 7 kwietnia Barbara Moraczewska, bezpartyjna 59-latka startująca z list KKW Trzecia Droga PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni.

Czytaj więcej

Kielcami rządzić będzie kobieta. PKW potwierdziła wyniki badania exit poll

Ostatnie miejsce w wyborach na prezydenta Włocławka zajęła w pierwszej turze Aleksandra Myszke, nie należąca do partii politycznej 35-latka, startująca z list Komitetu Wyborczego Wyborców Sympatyków Polskiej Lewicy. Myszke przekonała do siebie 260 wyborców (0,75 proc.).

Wybory samorządowe we Włocławku. Konieczne będą wybory do Senatu

Wygrana Krzysztofa Kukuckiego oznacza, że polityk ten złoży mandat senatora i przestanie być wiceministrem rozwoju. W okręgu numer 13 (Włocławek) konieczne będą uzupełniające wybory do Senatu, ponieważ funkcji prezydenta miasta nie można w Polsce łączyć ze sprawowaniem mandatu senatora.

O godz. 21:00 w niedzielę 21 kwietnia zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych.

W 748 gminach, w których w pierwszej turze żaden kandydat nie zdobył ponad 50 proc. głosów, Polacy wybierali wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Polityka
Adrian Zandberg apeluje do Donalda Tuska o wycofanie się z kredytu 0%. „Zapomnijmy o sprawie”
Polityka
Marian Banaś: Z powrotem przystępujemy do kontroli Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Marcin Romanowski o nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości: Burza w szklance wody, prowokacja
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy