Wypowiedzenie zmieniające w prawie pracy: Pogorszenie warunków pracy wymaga zgody pracownika

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy musi być dobrze przygotowane, żeby wywołało skutki, o jakie chodzi pracodawcy. Brak niezbędnych postanowień może wydłużyć, a nawet zniweczyć możliwość stosowania nowych zasad

Publikacja: 17.07.2013 06:35

Pracodawca musi w wypowiedzeniu zmieniającym zawrzeć zawrzeć pisemną propozycję nowych warunków prac

Pracodawca musi w wypowiedzeniu zmieniającym zawrzeć zawrzeć pisemną propozycję nowych warunków pracy i płacy oraz pouczenie o terminie, w ciągu którego etatowiec może zaakceptować nowe warunki zatrudnienia oraz o skutkach odmowy ich przyjęcia w zakreślonym czasie.

Foto: www.sxc.hu

Do wypowiedzenia warunków pracy i płacy trzeba stosować – w myśl art. 42 § 1 kodeksu pracy – przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę (z uwzględnieniem ewentualnych różnic). Aby uniknąć zarzutu, że wymówienie zmieniające nie odpowiada prawu, pracodawca musi w nim zawrzeć następujące elementy:

- pisemną propozycję nowych warunków pracy i płacy (art. 42 § 2 k.p.),

- pouczenie o terminie, w ciągu którego etatowiec może zaakceptować nowe warunki zatrudnienia oraz o skutkach odmowy ich przyjęcia w zakreślonym czasie.

Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną. Konieczne jest też jego uzasadnienie oraz pouczenie o prawie (i terminie) odwołania do właściwego sądu pracy. Wskazane w nim przyczyny zmiany warunków zatrudnienia muszą być przy tym konkretne, rzeczywiste i prawdziwe. Jeśli w firmie działa organizacja związkowa, która reprezentuje podwładnego zatrudnionego na czas nieokreślony, szef musi skonsultować z nią zamiar wymówienia warunków pracy i płacy (chyba że dochodzi do upadłości lub likwidacji firmy).

Skutek odmowy

Jeżeli pracownik nie chce się zgodzić na zaproponowane zmiany, angaż rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wymówienia. Wypowiedzenie zmieniające przekształca się wtedy w definitywne.

Jeśli jednak podwładny nie wypowie się w tej kwestii do połowy okresu wypowiedzenia, uważa się, że zaakceptował nowe warunki pracy lub płacy. Będzie tak pod warunkiem, że pracodawca nie zapomni zawrzeć w wypowiedzeniu pouczenia w tej sprawie. Gdyby go zabrakło, pracownik może odmówić zgody na zmiany nawet ostatniego dnia trwania okresu wypowiedzenia (art. 42 § 3 k.p.).

Zdarza się, że pracodawca rozmyśli się co do chęci zmian w warunkach zatrudnienia. Do skuteczności cofnięcia wypowiedzenia zmieniającego wymagana jest jednak wówczas zgoda podwładnego.

Czasem z automatu

Wypowiedzenie zmieniające jest niezbędne, aby wprowadzić niekorzystne dla pracownika zmiany postanowień układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania. Nie jest ono konieczne w razie modyfikacji regulaminu pracy (art. 104

3

§ 1 k.p.), a także wtedy, gdy zmiana treści angażu wynika z porozumienia opartego na brzmieniu art. 23

1a

k.p. albo z porozumienia zbiorowego zawartego na zasadzie art. 91 k.p. i art. 241

27

k.p.

Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest również wymagane w przypadku powierzenia zatrudnionemu – w okolicznościach uzasadnionych potrzebami pracodawcy – innej pracy niż określona w angażu na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, gdy nie powoduje to obniżenia pensji i odpowiada kwalifikacjom podwładnego (art. 42 § 4 k.p.).

Miejsce w aktach

Wypowiedzenie zmieniające umieszcza się w części B akt osobowych pracownika (§ 6 ust. 2 pkt 3 lit. a rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Pozew zamiast odpowiedzi

Jeśli pracownik nie odmówi przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, ale wniesie odwołanie od wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy, nie jest to równoznaczne z brakiem jego zgody na zmiany.

W takiej sytuacji zatrudnienie trwa, ale po upływie okresu wypowiedzenia na nowych zasadach. Dopiero sąd rozstrzyga, czy propozycja pracodawcy była zgodna z prawem.

Podstawa prawna:

art. 91, art. 23

1a

, art. 30 § 3–5, art. 38, art. 41

1

, art. 42, art. 77

2

§ 5, art. 104

3

§ 1, art. 241

13

, art. 241

27

ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

§ 6 ust. 2 pkt 3 lit. a rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.)

—Anna Borysewicz adwokat, prowadzi własną kancelarię w Płocku

Do wypowiedzenia warunków pracy i płacy trzeba stosować – w myśl art. 42 § 1 kodeksu pracy – przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę (z uwzględnieniem ewentualnych różnic). Aby uniknąć zarzutu, że wymówienie zmieniające nie odpowiada prawu, pracodawca musi w nim zawrzeć następujące elementy:

- pisemną propozycję nowych warunków pracy i płacy (art. 42 § 2 k.p.),

Pozostało 90% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego