Kontrola operacyjna bez kontroli konstytucyjnej

Pod koniec czerwca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją RP niektórych przepisów regulujących stosowanie przez policję i inne służby ochrony państwa czynności operacyjno-rozpoznawczej, jaką jest kontrola operacyjna, która nazywana jest potocznie – choć nieprawidłowo – podsłuchem pozaprocesowym.

Aktualizacja: 06.09.2021 12:59 Publikacja: 06.09.2021 07:29

Kontrola operacyjna bez kontroli konstytucyjnej

Foto: Adobe Stock

Trybunał kilkukrotnie już wypowiadał się na temat omawianych przepisów. Wystarczy wspomnieć wyrok TK z 30 lipca 2014 r. w sprawie K 23/11 oraz wyrok TK z 12 grudnia 2005 r. w sprawie K 32/04. W orzeczeniach tych sformułowano kilka kluczowych warunków, które muszą być spełnione odnośnie regulacji dotyczącej czynności operacyjno-rozpoznawczych. Pomimo częściowego wdrożenia przez ustawodawcę dyrektyw wypływających z ww. orzecznictwa, stan regulacji w tym zakresie wciąż pozostawiał wiele do życzenia, na co zwracała uwagę m.in. Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo (zwana również Komisją Wenecką) w wydanej opinii na temat tzw. ustawy inwigilacyjnej z 2016 r.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP