Obywatele obcych państw w polskiej policji? Krzysztof Bosak: Nieporozumienie, protestujemy

Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak skrytykował pomysł, by policja w Polsce zatrudniała obywateli innych państw. - Jeżeli ktoś chce pracować w polskich instytucjach, powinien uzyskać polskie obywatelstwo - podkreślił. - Zdecydowane "nie" dla budowania podstaw multikulti w Polsce w formie oparcia formacji odpowiadających za bezpieczeństwo na cudzoziemcach - mówił.

Publikacja: 22.04.2024 23:58

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie politycy Konfederacji odnieśli się do informacji o możliwości zatrudniania w polskiej policji obywateli innych państw.

Jako pierwszy głos zabrał jeden z liderów partii, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, prezes Ruchu Narodowego.

Czytaj więcej

Konfederacja będzie miała swojego prezydenta miasta. Patryk Marjan wygrał w Bełchatowie

Obywatele obcych państw w polskiej policji? Krzysztof Bosak komentuje

- Chcemy się odnieść do sytuacji w policji. Dochodzą nas informacje, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa ułatwienia w zatrudnieniu obywateli innych państw w policji - cudzoziemców, imigrantów, którzy przybywają do Polski - powiedział.

- Ma to związek z przedłużającym się kryzysem kadrowym w policji, niezdolnością tej formacji i nadzorujących ją polityków - tak z poprzedniego rządu PiS-u, jak i obecnie z Platformy - do stworzenia takich warunków zatrudnienia, pracy, szkolenia, które przyciągałyby Polaków do pracy przy naszym bezpieczeństwie - ocenił.

Krzysztof Bosak podkreślił, że sytuacja wygląda dramatycznie. - W całym kraju brakuje obecnie mniej więcej 16 tys. funkcjonariuszy. Tylko w Warszawie (brakuje - red.) jednej trzeciej składu, tylko na Pomorzu nieobsadzonych jest 10 proc. stanowisk - mówił.

Lider Konfederacji powiedział, że w czasie podróży odbywanych w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi dowiedział się, iż są w Polsce powiaty, w których w nocy może wyjechać tylko jeden patrol, "czyli młody funkcjonariusz i młoda funkcjonariuszka". - To sytuacja zapaści systemu bezpieczeństwa naszego państwa - stwierdził.

Czytaj więcej

"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela

Według wicemarszałka Sejmu, władze ogłaszają szumne programy, ale "podstawowy kręgosłup systemu bezpieczeństwa naszego państwa, czyli scentralizowana struktura polskiej policji, pogrąża się w zapaści".

Polska policja zatrudni obywateli obcych państw?

RMF FM podało niedawno, że ruszyła analiza możliwości zatrudniania w polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami. "Jak tłumaczy zajmująca się tą sprawą Komenda Główna Policji, chodzi z jednej strony o działania, mające pomóc w pokonaniu zapaści kadrowej, w której znalazła się ta największa służba mundurowa w Polsce" - czytaliśmy w tekście.

Pomysł, żeby do struktur odpowiadających za bezpieczeństwo brać ludzi z obcymi paszportami jest niebezpieczny sam w sobie.

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak

"W kręgu zainteresowania polskiej policji są przede wszystkim obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji, ale chodzi także o obywateli innych państw" - podano.

- Jest to jakieś całkowite nieporozumienie - ocenił Krzysztof Bosak. - Gruzini są grupą numer jeden wśród imigrantów przebywających w Polsce, która najczęściej popełnia przestępstwa, Ukraińcy z kolei są numerem jeden jeśli chodzi o liczbę obcokrajowców zatrzymanych czy ludzi zatrzymanych w Polsce za pomoc w przemycie innych przez granicę, Białoruś natomiast jest sprawcą kryzysu na naszej granicy - mówił.

Czytaj więcej

Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE

Krzysztof Bosak: To niebezpieczny pomysł

- Pomysł, żeby do struktur odpowiadających za bezpieczeństwo brać ludzi z obcymi paszportami jest niebezpieczny sam w sobie. Paszport nie jest tylko dokumentem, jest także formą prawną wyrażającą to, który człowiek wobec którego państwa ma pozostać lojalny. Ktoś z podwójnym obywatelstwem w naturalny sposób może mieć konflikt interesów co do tego, wobec którego państwa ma być lojalny - kontynuował prezes Ruchu Narodowego.

Zdaniem Krzysztofa Bosaka, uzasadnienie rozważanych zmian - że jest duża przestępczość obywateli państw trzecich, w związku z tym trzeba zatrudnić w polskiej policji funkcjonariuszy o takiej narodowości - jest niedorzeczne. Wicemarszałek mówił, że duża przestępczość osób pochodzących z konkretnych narodowości może uzasadniać werbowanie przez policję informatorów spośród ludzi tej narodowości.

Musimy swoje bezpieczeństwo opierać na swoich obywatelach i przede wszystkim oczywiście na Polakach.

Krzysztof Bosak

- Jeżeli ktoś chce pracować w polskich instytucjach, powinien uzyskać polskie obywatelstwo, które powinno być obwarowane dużymi wymaganiami tak, żebyśmy mieli pewność, że nie trafia to obywatelstwo w niepowołane ręce, bo na mocy polskiej konstytucji, obywatelstwa już się cofnąć nie da - podkreślił lider Konfederacji.

Konfederacja protestuje przeciw zatrudnianiu ludzi z obcymi paszportami w polskiej policji

- Zdecydowanie protestujemy przeciwko takiemu maskowaniu problemów kadrowych w policji - oświadczył. Dodał, iż Konfederacja oczekuje, że władze stworzą polskim funkcjonariuszom normalne warunki pracy oraz że przywrócony zostanie - m.in. poprzez odpowiednie szkolenia i wynagrodzenia - prestiż pracy w formacjach mundurowych.

Czytaj więcej

Eksplozja granatnika w KGP. Nowe informacje, prokuratura potwierdza

- To, co w tej chwili rozważa Komenda Główna Policji czy MSWiA, może tylko pogłębić zapaść kadrową w policji, bo jak się rozniesie informacja o takim obniżaniu wymagań, że można być z obcym paszportem i bez polskiego paszportu, i przyjść pracować dla policji, to oczywiście coraz mniej Polaków będzie chciało w tej formacji pracować i się ten problem tylko pogłębi - podkreślił Krzysztof Bosak.

- Zdecydowane "nie" dla budowania podstaw multikulti w Polsce w formie oparcia formacji odpowiadających za bezpieczeństwo na cudzoziemcach. Musimy iść w przeciwnym kierunku - stawiać wymagania, oczekiwać nauki języka polskiego od tych, którzy tu przyjechali i tu pracują, a swoje bezpieczeństwo opierać na swoich obywatelach i przede wszystkim oczywiście na Polakach - przekonywał wicemarszałek.

W poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie politycy Konfederacji odnieśli się do informacji o możliwości zatrudniania w polskiej policji obywateli innych państw.

Jako pierwszy głos zabrał jeden z liderów partii, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, prezes Ruchu Narodowego.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wątek Funduszu Sprawiedliwości na komisji śledczej. Morawiecki: Nie miałem nic wspólnego
Polityka
Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
Polityka
Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
Polityka
Mateusz Morawiecki na komisji ds. afery wizowej. Wykluczony członek komisji
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Beata Szydło popiera Jacka Kurskiego. Mastalerek komentuje jednym słowem
Polityka
Tusk jedzie na granicę z Białorusią. "Skierowaliśmy dodatkowe siły". MON: Wykorzystamy Rosomaki