Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 07.12.2023 17:13 Publikacja: 26.05.2022 18:08
Foto: Adobe Stock
Taryfikator korekt finansowych (dalej także jako „Taryfikator”) funkcjonuje już blisko 15 lat. Początków tej instytucji należy upatrywać w Wytycznych Komisji Europejskiej z dnia 29 listopada 2007 r. dotyczących określania korekt finansowych w odniesieniu do wydatków z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w przypadku naruszeń przepisów w zakresie zamówień publicznych (COCOF 07/0037/03-PL). Celem wytycznych było ujednolicenie zasad obowiązujących służby Komisji oraz państwa członkowskie przy ocenie typowych lub najczęściej spotykanych naruszeń prawa zamówień publicznych. Komisja zaleciła wszystkim instytucjom stosowanie tych samych kryteriów i wskaźników przy korygowaniu wykrytych nieprawidłowości. Wdrożenie taryfikatora w Polsce miało charakter kaskadowy i wymagało oddzielnego zatwierdzenia przez wszystkie zaangażowane instytucje. Na bazie wytycznych Komisji Europejskiej, minister ds. rozwoju regionalnego opracował i opublikował dokument pn. „Wymierzanie korekt finansowych za naruszenia prawa zamówień publicznych związane z realizacją projektów współfinansowanych ze środków UE”, obowiązujący dla projektów współfinansowanych ze środków funduszy UE w latach 2000–2006 oraz 2007–2013. W oparciu o informację przekazywaną przez ministra, każda z instytucji zarządzających przyjmowała oddzielnie ww. dokument do systemu realizacji swojego programu operacyjnego. Możliwość zastosowania Taryfikatora korekt wobec beneficjentów wynikała już z zapisów poszczególnych umów o dofinansowanie projektu. Taryfikator korekt był kilkukrotnie aktualizowany, a ostatnia zmiana tego dokumentu przez ministerstwo w perspektywie 2007-2013 nastąpiła w maju 2014 r., w oparciu o wytyczne Komisji Europejskiej z 19 grudnia 2013 r. w sprawie korekt finansowych nakładanych na wydatki finansowane przez Unię w ramach zarządzania dzielonego, w przypadku nieprzestrzegania przepisów dotyczących zamówień publicznych.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Przepisy wyłączające odpowiedzialność odszkodowawczą dzierżawców lub zarządców obwodu łowieckiego za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta w uprawach rolniczych są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
W mediach społecznościowych pojawiły się skargi klientów na zaskakujące ściąganie opłat za operacje w bankomatach Euronetu i niejasne menu. Sieć tłumaczy, że chodziło o zagraniczną kartę, a menu zmienia się by poszerzać ofertę.
Brak posiadania w przedsiębiorstwie narzędzi dedykowanych wypełnieniu wymogów ESG grozić może karami finansowymi, potencjalną odpowiedzialnością zarządu za nieprawidłowe prowadzenie spraw spółki, a nawet ostracyzmem biznesowym.
Po rozpętanej przez Kreml wojnie, obywatele Federacji muszą szukać rynków przyjaznych ich pieniądzom poza Zachodem. Kapitał wyprowadzają więc do krajów, które ignorują sankcje. Najwięcej i najszybciej rosyjskie pieniądze uciekają do Emiratów.
Członkowie rad nadzorczych spółek kapitałowych odgrywają ważną rolę w zapewnieniu zgodności sprawozdania finansowego z przepisami ustawy o rachunkowości. W szczególności rola ta jest istotna w procesie poddania sprawozdania finansowego badaniu, bez względu na to, czy będzie to badanie obowiązkowe, czy dobrowolne oraz czy jest to sprawozdanie jednostkowe, czy skonsolidowane.
W kontekście pojęcia „racjonalności ekonomicznej” należy rozważać zadbanie przez wspólnika o należyte wyposażenie spółki w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Jedna ta okoliczność sama w sobie nie jest wystarczająca dla zastosowania mechanizmu pominięcia.
Przedmiotem zainteresowania każdej jednostki gospodarczej nastawionej na zysk będzie odpowiedź na pytanie co i ile kosztowało? Aby móc ustalić cenę sprzedaży jednostka powinna posiadać dokładną wiedzę jakiego rzędu ponosi koszty wytworzenia. Dobrze skalkulowany koszt wytworzenia to jeden z ważniejszych czynników decydujących o sukcesie firmy.
Im dłużej trwa rosyjska wojna, tym bardziej cierpią rosyjskie koncerny. Przychody rosyjskich firm w pierwszym półroczu tego roku zmniejszyły się o połowę. Wyniosły one 342,2 bln rubli (375 mld dol.), podczas gdy rok wcześniej – 694 bln rubli.
Wspólny sekretariat programu Polska-Czechy ogłosił nabór wniosków w priorytecie „Zintegrowany system ratownictwa i środowisko”. Projekty powinny koncentrować się przede wszystkim na tym drugim członie.
Nie ma apetytu wśród państw członkowskich na zmiany traktatowe, ale nie dlatego, że nie chce tego PiS. Unia Europejska zmaga się z o wiele poważniejszymi problemami.
Lokalny dystrybutor „Oppenheimera" wytwórni Universal Pictures zapowiedział, że film trafi do japońskich kin w 2024 r. Premiera w Japonii budziła wątpliwości w związku z krytyką ignorowania zniszczenia Hiroszimy i Nagasaki.
Stopy procentowe najprawdopodobniej nie zmienią się co najmniej do marca – wynika z czwartkowej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Sixt, jedna z najpopularniejszych wypożyczalni samochodów, wycofuje ze względu na małe zainteresowanie i utratę wartości wszystkie modele Tesli. W miejsce aut Elona Muska wchodzi chińska marka BYD.
Notowania złotego całkowicie zignorowały dzisiejsze wystąpienie szefa NBP Adama Glapińskiego. Rynek czeka na impulsy z zewnątrz. Te powinny pojawić się w piątek.
Wyścig w stolicy Małopolski już się rozkręca – i będzie miał ogólnokrajowe implikacje, wykraczające znacznie poza samą prekampanię samorządową.
W mediach społecznościowych pojawiły się skargi klientów na zaskakujące ściąganie opłat za operacje w bankomatach Euronetu i niejasne menu. Sieć tłumaczy, że chodziło o zagraniczną kartę, a menu zmienia się by poszerzać ofertę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow mówi, że Kreml dostrzega problemy na Zachodzie z dalszym wspieraniem Ukrainy.
Nowa lista amerykańskiej broni, której Ukraina potrzebuje do walki z rosyjskim wojskiem, obejmuje zaawansowane systemy obrony powietrznej, myśliwce F-18 "Hornet", drony, śmigłowce Apache i Blackhawk - informuje agencja Reutera.
Niezależna komisja ekspertów, którą do zbadania przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne chcą powołać biskupi, powstanie najwcześniej w połowie przyszłego roku – wynika z analizy „Rzeczpospolitej”. Aktualizujemy listę przypadków.
Jeden z najpopularniejszych jazzmanów, amerykański gitarzysta Pat Metheny przyjedzie do Polski jesienią 2024 r. promując solowy album „Dream Box”.
Do nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych trafiły materiały edukacyjne przygotowane w ramach projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie”.
Sąd Najwyższy podjął uchwałę o ważności referendum krajowego przeprowadzonego 15 października 2023 roku. Rozprawę przed pełną Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zdominowała kwestia rozbieżności co do oceny naruszeń komisji wyborczych, których członkowie nierzadko pytali głosujących przy wydawaniu list, czy chcą także listę do głosowania w referendum.
Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu i turystyki w trzecim rządzie Mateusza Morawieckiego, wyraziła chęć wzięcia odprawy po zakończeniu swojej misji. Według niej to "ustawowa kwota".
Gigant w sektorze szybkiego jedzenia szykuje się do otwarcia nowego formatu lokali CosMc, który konkurować ma między innymi ze Starbucks. A do tego zapowiada globalną ekspansję – zamierza otwierać tysiące lokali do 2027 roku.
Znamy kolor roku 2024 według Instytutu Pantone. To Peach Fuzz, brzoskwiniowy odcień, mający symbolizować spokój, pozytywną energię i porozumienie między ludźmi.
- Korektor nie został użyty i nie wydaje mi się, że był powód żeby został użyty - zapewniał w Sejmie marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, pytany o to czy w przypadku typowanej na ministra klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski "nie zostanie użyty korektor" i nie zostanie ona skreślona z listy ministrów w rządzie Donalda Tuska.
Wilma Mankiller to kolejna kobieta, która, już pośmiertnie, doczekała się uhonorowania lalką Barbie będącej jej podobizną. Wygląd aktywistki i zabawki dość mocno się jednak różnią.
- Jeżeli będziemy opierali się na tych, którzy stali za ministrem Błaszczakiem na ściankach, to gwarantuję, że to jest gorsze, niż by miała nas teraz najechać armia rosyjska - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, apelując o odpolitycznienie armii.
W jednym z brazylijskich miast radni uchwalili akt prawa miejscowego w całości napisany przez chatbota Open AI ChatGPT. Radni mieli o takim autorstwie nie wiedzieć.
Brytyjski urząd ds. standardów reklamowych (ASA) uznał, że trzy linie lotnicze opublikowały reklamy zawierające „wprowadzające w błąd” przesłanie ekologiczne.
- Jeśli (Władimir) Putin zajmie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden. Na słowa te zareagował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Źle zaprojektowana, a do tego bez nadzoru i bez kontroli – tak NIK ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-21. Zapowiada wystąpienie do prokuratury w sprawie działań Pawła Borysa, prezesa PFR, który nadzorował udzielanie pomocy.
Świat ma coraz mniej czasu na wdrożenie działań zapobiegających przekraczaniu kolejnych „punktów krytycznych” na planecie. Naukowcy domagają się działań – i postulują zwołanie pilnego szczytu klimatycznego w tej sprawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas