fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Bartłomiej Wróblewski
Bartłomiej Wróblewski
Fotorzepa, Marta Bogacz
Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejm podjął uchwałę o powołaniu nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatem wybranym przez Sejm jest Bartłomiej Wróblewski. Teraz kandydaturę musi zaakceptować Senat.

Podczas czwartkowych obrad Sejm powołał posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za kandydaturą Wróblewskiego głosowało 240 posłów, 201 było przeciwko, a 11 osób wstrzymało się od głosu.

Czytaj także: Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich wybrany przez Sejm

Zgodnie z obowiązującymi przepisami RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

To już czwarta próba powołania rzecznika.

Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, natomiast za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

Do tej pory urząd RPO, mimo upływu kadencji i braku następcy, sprawował Adam Bodnar.

W czwartek pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej uznał jednak, że Przepis pozwalający Rzecznikowi Praw Obywatelskich działać po upływie kadencji do czasu powołania następcy jest niezgodny z konstytucją. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA