Akty stanu cywilnego wymagają czasem zmian

Unieważniony akt stanu cywilnego nie podlega ujawnieniu i nie wydaje się z niego odpisów. Taki akt przestaje funkcjonować w obrocie prawnym i należy go traktować za nieistniejący – wynika z jednego z wyroków NSA.

Publikacja: 16.11.2022 10:44

Akty stanu cywilnego wymagają czasem zmian

Foto: Adobe Stock

Poza najczęstszym sposobem modyfikacji aktów stanu cywilnego w postaci sprostowania aktu stanu cywilnego ustawodawca w ustawie z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1681 ze zm., dalej p.a.s.c.) przewidział uzupełnienie aktu stanu cywilnego, unieważnienie aktu stanu cywilnego, unieważnienie błędnie zarejestrowanych w systemie aktów stanu cywilnego, unieważnienie aktów stanu cywilnego w przypadku kilku aktów stwierdzających to samo zdarzenie, ustalenie treści aktu stanu cywilnego i unieważnienie wzmianki dodatkowej. Nie wszystkie z tych rozwiązań zostały omówione w judykaturze, jednak dostarcza ona niżej zaprezentowanych spostrzeżeń.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP