Sprzeczność interesów spółki z interesami członka zarządu

Naruszenie przez członka zarządu nakazu przewidzianego w art. 209 kodeksu spółek handlowych, tj. wstrzymanie się od udziału w decydowaniu o sprawach, w których zachodzi sprzeczność jego interesów lub interesów osób powiązanych z interesami spółki, nie prowadzi automatycznie do skutku nieważności zawartej umowy.

Publikacja: 17.02.2023 02:00

Sprzeczność interesów spółki z interesami członka zarządu

Foto: Adobe Stock

Artykuł 209 kodeksu spółek handlowych (>patrz ramka) odnosi się do materii związanej z prowadzeniem spaw spółki, a nie jej reprezentacji. Przy ocenie czynności reprezentanta spółki pod kątem ich sprzeczności z zasadami współżycia społecznego należy uwzględnić całokształt okoliczności danej sprawy. Tak orzekł Sąd Najwyższy (SN) w postanowieniu o sygn. akt I CSK 1542/22 z 23 sierpnia 2022 r. Zostało ono wydane w sprawie, w której na podstawie zawartej przez strony umowy deweloperskiej, pozwana spółka zobowiązała się do zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości w budynku wielorodzinnym wraz z usługami na stroną powodową.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił