Siedziby oddziału spółki i spółki pod tym samym adresem. Dopuszczalne?

W obecnym stanie prawnym istnieje możliwość posiadania oddziału i centrali spółki nie tylko w jednej miejscowości stanowiącej siedzibę przedsiębiorcy, ale także pod tożsamym adresem.

Publikacja: 08.06.2022 09:58

Siedziby oddziału spółki i spółki pod tym samym adresem. Dopuszczalne?

Foto: Adobe Stock

Taka konkluzja wynika z orzeczenia wydanego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dnia 8 października 2021 r.

Orzeczenie zapadło na tle następującego stanu faktycznego:

Dnia 21 grudnia 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki X z ograniczoną odpowiedzialnością podjęło uchwałę o przekształceniu tej spółki w spółkę akcyjną (przekształcenie w trybie art. 562 ksh w związku z art. 556 pkt 2 ksh i art. 563 ksh). W strukturze organizacyjnej sp. z o.o. funkcjonowały ujawnione w Krajowym Rejestrze Sądowym oddziały spółki, w tym także oddział, którego dane siedziby i adresu były tożsame z adresem i siedzibą samej spółki (centrali spółki). Oddział ten został zarejestrowany przez sąd rejestrowy postanowieniem z 2012 r. Dodatkowo oddział ten został także zarejestrowany przez inne organy państwowe, tj. zgłoszony do urzędu skarbowego w celu uzyskania numeru NIP oraz urzędu statystycznego w celu uzyskania numeru REGON. Oddział ten zatem funkcjonował w sp. z o.o. w sposób legalny i jawny.

Czytaj więcej

Skuteczne przeniesienie spółki w granicach Unii Europejskiej

Sąd Rejestrowy we Wrocławiu w styczniu 2021 r. dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego spółki akcyjnej jako podmiotu powstałego z przekształcenia sp. z o.o., odmawiając jednocześnie wpisu oddziału spółki. Zgodnie z głównymi motywami rozstrzygnięcia wydanego orzeczenia, Sąd uznał, iż w świetle przepisów oddział stanowi wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym wykonywaniem działalności, natomiast oddział spółki mieści się pod tym samym adresem co spółka.

Co istotne w dacie wydania przedmiotowego rozstrzygnięcia w polskim systemie prawnych nie funkcjonowała legalna definicji oddziału spółki, z wyłączeniem definicji oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, która z oczywistych względów nie znajduje zastosowania w rozpatrywanej sprawie. Faktem jest, iż do dnia 29 kwietnia 2018 r. obowiązywał art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej statuujący definicje legalną oddziału, zgodnie z którym poprzez oddział należało rozumieć „wyodrębnioną i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności". W obecnym stanie prawnym definicji oddziału nie zawierają przepisy ustawy Prawo Przedsiębiorców, jak również przepisy Kodeksu Spółek Handlowych, czy tez przepisy Kodeksu cywilnego.

Orzeczenie Sądu było o tyle kuriozalne, że w dacie obowiązywania przepisu art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej sąd rejestrowy dokonał wpisu oddziału sp. z o.o., którego siedziba i adres były tożsame co siedziba i adres samej spółki, a w zgoła odmiennym stanie prawnym odmówił jego wpisu.

Spółka wystąpiła z wnioskiem o sporządzenie pisemnego uzasadnienie orzeczenia w części odmawiającej wpisu oddziału zgodnie z jej wnioskiem.

Sąd w sporządzonym pisemnym uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy bada czy dane wskazane we wniosku o wpis do Rejestru w zakresie określonym w art. 35 pkt 1 i 2 oraz art. 38 pkt 1 lit. h są prawdziwe, a w pozostałym zakresie sąd rejestrowy bada czy zgłoszone dane są zgodne z rzeczywistym stanem, jeżeli ma w tym względzie uzasadnione wątpliwości. Nadto, zgodnie z art. 436 kodeksu cywilnego firma oddziału osoby prawnej zawiera pełną nazwę tej osoby oraz określenie „oddział", w której oddział ma siedzibę. Wskazane przepisy prawa, stanowiły – w ocenie Sądu – podstawę prawną orzeczenia w zakresie odmowy wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego oddziału spółki z uwagi na tożsamość siedziby (działalność wykonywana w głównej siedzibie przedsiębiorcy).

Nie zgadzając się z rozstrzygnięciem Sądu, spółka złożyła środek odwoławczy od orzeczenia Sądu.

Ostatecznie w konsekwencji złożonego środka odwoławczego Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu wydał postanowienie o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego kwestionowanego oddziału spółki powstałej w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. W postepowaniu prowadzonym po skardze sąd rejestrowy uznał, że istnieją podstawy prawne do uwzględnienie wniosku spółki w zakresie wpisu tego oddziału, a brak jakichkolwiek podstaw by uznać, iż istnieje ustawowe wyłączenie możliwości wpisu oddziału spółki krajowej tylko na tej podstawie, że posiada siedzibę tożsamą z siedzibą centrali. Sąd swoje rozstrzygnięcie oparł m. in. na przepisach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 6 czerwca 2013 r w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji i firm inwestycyjnych. Według tych przepisów oddział przedsiębiorstwa to miejsce prowadzenia działalności, które stanowi prawnie zależną część instytucji i które realizuje bezpośrednio wszystkie lub niektóre spośród transakcji nieodłącznie związanych z działalnością instytucji. Brak w definicji oddziału wyróżnika w postaci lokalizacji, tj. ujęcia oddziału jako jednostki poza miejsce siedziby przedsiębiorcy.

Radca prawny Agnieszka Sójka-Ilów Kancelaria Radców Prawnych Hryniów, Łebek i Wspólnicy Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita".

Taka konkluzja wynika z orzeczenia wydanego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dnia 8 października 2021 r.

Orzeczenie zapadło na tle następującego stanu faktycznego:

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego