Płatnik sam nie zbierze dokumentów do kapitału

Skompletowanie dokumentacji potrzebnej do ustalenia kapitału początkowego wymaga współpracy pracodawcy z zatrudnionym. Konieczny bywa również kontakt z innymi firmami, w których pracował podwładny.

Publikacja: 04.05.2017 09:45

Płatnik sam nie zbierze dokumentów do kapitału

Foto: Fotolia.com

- Muszę skompletować dokumenty do ustalenia kapitału początkowego dla pracownika. Jak mam wykazać wynagrodzenie do kapitału, jeśli pracownik był wcześniej zatrudniony u innego pracodawcy? – pyta czytelnik.

Pracownik powinien sam zwrócić się do poprzedniego płatnika składek o wydanie dokumentacji płacowej i przekazać ją pracodawcy. Za zgodą zatrudnionego wyrażoną na piśmie pracodawca może jednak prowadzić w jego imieniu postępowanie wyjaśniające z innymi pracodawcami, mające na celu zebranie dokumentacji służącej do ustalenia kapitału początkowego.

Baza do obliczeń

W myśl art. 173 ust. 1 – 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887; dalej: ustawa emerytalna), kapitał początkowy ustalany jest dla każdego ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r., który opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne bądź za którego składkę opłacał płatnik składek.

Ponadto, kapitał początkowy ustala się:

- dla tych spośród ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., którzy zachowują możliwość skorzystania z przyznania emerytury na dotychczasowych zasadach, oraz

- dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., które po 31 grudnia 2008 r. wystąpiły lub wystąpią z wnioskiem o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (dla kobiet – 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat), wnioskując o ustalenie emerytury na nowych zasadach – jeśli tak obliczone świadczenie będzie wyższe niż ustalone na dotychczasowych zasadach.

Obowiązki pracodawcy

W myśl art. 175 ustawy emerytalnej, pracodawcy są zobowiązani do skompletowania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego dla ubezpieczonych, za których przekazują do ZUS imienne raporty miesięczne, a następnie do przekazania tej dokumentacji na żądanie ZUS i w terminie wyznaczonym przez ten organ.

Pracodawca nie ma obowiązku wypełniać za ubezpieczonego wniosku o ustalenie kapitału początkowego ani kwestionariusza dotyczącego okresów składkowych i nieskładkowych. Druki te powinien wypełnić sam ubezpieczony i przedłożyć w zakładzie wraz z dokumentami od innych pracodawców.

Zasady współpracy między pracodawcami i organem rentowym oraz pracownikami reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 sierpnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad współpracy ZUS z ubezpieczonymi i płatnikami składek w zakresie ustalania kapitału początkowego (DzU nr 72, poz. 846). Zgodnie z nim, pracodawca ma obowiązek:

- zawiadomienia ubezpieczonego o terminie złożenia dokumentacji i wezwania go  do złożenia dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego w terminie wskazanym przez ZUS,

- wystawienia dokumentów dla osób, za które opłacał składki na ubezpieczenie społeczne, niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego, tj. zaświadczenia potwierdzającego przebyte u płatnika składek przed 1 stycznia 1999 r. okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne,

- poinformowania ubezpieczonego o posiadanej dokumentacji,

- przejęcia dokumentów od ubezpieczonego, zabezpieczenia ich i przesłania do ZUS,

- udzielenia ubezpieczonemu informacji o innych miejscach przechowywania dokumentacji służącej ustaleniu kapitału początkowego,

- sporządzenia listy imiennej ubezpieczonych, od których płatnik składek zebrał dokumentację,

- podania na wniosku ubezpieczonego o ustalenie kapitału początkowego danych identyfikacyjnych płatnika składek (NIP, REGON).

Podjęte działania

Po otrzymaniu wezwania pracodawca informuje pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. o terminie wyznaczonym przez ZUS i wyznacza im termin dostarczenia wymaganej dokumentacji.

Pracodawca może przy tym, za zgodą ubezpieczonego wyrażoną na piśmie, prowadzić postępowanie wyjaśniające z innymi pracodawcami, mające na celu zebranie dokumentacji służącej ustaleniu kapitału początkowego. Jeżeli ubezpieczony nie wyrazi takiej zgody, musi samodzielnie skompletować wniosek.

Czasem bez ZUS Rp-7

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, sporządzane na formularzu Rp-7, nie jest wymagane, jeżeli:

- konto ubezpieczonego zawiera dane pozwalające na ustalenie prawa i wysokości świadczenia,

- zostało złożone w ZUS do celów ustalenia kapitału początkowego albo prawa lub wysokości świadczeń na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów.

Ponadto, ZUS prowadzi indywidualne konto ubezpieczonego, na którym są ewidencjonowane składki oraz zapisywane informacje dotyczące przebiegu ubezpieczeń społecznych danego ubezpieczonego poczynając od 1 stycznia 1999 r.

Podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się na zasadach wskazanych w ustawie emerytalnej z okresu przed 1 stycznia 1999 r.

Przykład

Zatrudniona od stycznia 2000 r. pracownica, 15 maja 2017 r. osiągnie powszechny wiek emerytalny i będzie składała wniosek o emeryturę według nowych zasad. Nie ma ustalonego kapitału początkowego. W takim przypadku zbędne jest wykazywanie przez pracodawcę wynagrodzenia z okresu przypadającego po 31 grudnia 1998 r. na formularzu zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7. Pracodawca powinien taki dokument wydać, gdyby zaświadczenie było niezbędne do ustalenia pracownicy prawa do świadczenia emerytalno-rentowego, którego wysokość obliczana jest m.in. w oparciu o podstawę jego wymiaru, tj. na starych zasadach.

We własnym zakresie

Obowiązków w skompletowaniu dokumentacji do ustalenia kapitału początkowego nie ma płatnik składek:

- będący zleceniodawcą,

- będący osobą fizyczną zatrudniającą pracowników, jeżeli nie wypłaca świadczeń z ubezpieczenia chorobowego,

- opłacający składki za osoby współpracujące.

Każda z tych osób musi to zrobić we własnym zakresie. Wezwanie do samodzielnego złożenia dokumentacji do ustalenia kapitału początkowego otrzymuje również sam płatnik, który opłaca składki na własne ubezpieczenia.

- Muszę skompletować dokumenty do ustalenia kapitału początkowego dla pracownika. Jak mam wykazać wynagrodzenie do kapitału, jeśli pracownik był wcześniej zatrudniony u innego pracodawcy? – pyta czytelnik.

Pracownik powinien sam zwrócić się do poprzedniego płatnika składek o wydanie dokumentacji płacowej i przekazać ją pracodawcy. Za zgodą zatrudnionego wyrażoną na piśmie pracodawca może jednak prowadzić w jego imieniu postępowanie wyjaśniające z innymi pracodawcami, mające na celu zebranie dokumentacji służącej do ustalenia kapitału początkowego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów