fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Eksporter nie odliczy VAT, gdy towar sprzedał oszustom - wyrok TSUE

Adobe Stock
Odmowa zastosowania zerowej stawki VAT z powodu oszustwa na szkodę wspólnego systemu tego podatku oznacza, że transakcja nie podlega opodatkowaniu. Eksporterowi nie będzie więc przysługiwać prawo od odliczenia VAT naliczonego.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 października 2019 r. (C?653/18) w sprawie Unitel Sp. z o.o.

Stan faktyczny

Polska spółka sprzedała telefony komórkowe dwóm podmiotom ukraińskim. W wyniku postępowania kontrolnego organy podatkowe ustaliły, że procedura wywozu tych telefonów komórkowych poza terytorium Unii została przeprowadzona, ale towary te zostały nabyte nie przez podmioty wykazane na fakturach, lecz przez inne nieustalone podmioty. Organy te uznały następnie, że nie doszło do dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT i że w związku z tym spółka nie była uprawniona do stosowania zerowej stawki VAT.

Czytaj też:

Weryfikacja kontrahenta - jak nie stracić prawa do odliczenia VAT

VAT: fiskus nie pomaga weryfikować kontrahentów

Zdaniem WSA w Warszawie z ustaleń wynika, że jeden z dwóch ukraińskich podmiotów był „firmą słupem", mającą ukryć faktycznego odbiorcę i  służącą do realizacji oszustwa podatkowego zarówno wobec po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA