Eksporter w łańcuchu dostaw nie zawsze ma prawo do zerowej stawki VAT

Przy określaniu, która z dostaw w łańcuchu jest ruchoma, oprócz kwestii organizacji transportu, znaczenie ma miejsce (kraj), w którym dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel pomiędzy uczestnikami transakcji.

Publikacja: 01.07.2019 02:00

Eksporter w łańcuchu dostaw nie zawsze ma prawo do zerowej stawki VAT

Foto: 123RF

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL1-3.4012.70.2019.2.AP).

Czytaj także: Opodatkowanie VAT dostawy łańcuchowej

Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej zajmującej się produkcją i sprzedażą systemów ułatwiających organizowanie przestrzeni magazynowej. Spółka w zakresie swojej działalności gospodarczej, współpracuje z jednostką dominującą w grupie, z siedzibą w Norwegii. Spółka kupuje towary od polskiego producenta (używając polskiego numeru VAT), które następnie odsprzedaje do jednostki powiązanej z siedzibą w Norwegii. Intencją stron jest dalsza odsprzedaż nabytych towarów, najpierw do dystrybutorów, a kolejno do ostatecznych odbiorców, którzy mają swoje siedziby w krajach poza Unią Europejską. W wyniku przyjętych ustaleń strony postanowiły, że towar będzie transportowany bezpośrednio od producenta z Polski do ostatecznych odbiorców, znajdujących się poza terytorium UE. Jest to tzw. transakcja łańcuchowa, w której bierze udział łącznie pięć podmiotów.

Wnioskodawca, jako drugi podmiot w łańcuchu dostaw, podkreślił, że to on zajmuje się faktyczną organizacją transportu, m.in. współpracuje bezpośrednio z przewoźnikiem, ustala terminy odbioru towarów oraz pozostaje z nim w ścisłym kontakcie przed, w trakcie i po dokonaniu transportu. Dodatkowo, spółka sprawuje bieżący nadzór nad transportem oraz dokonuje odpraw celnych, a na dokumentach celnych widnieje jako eksporter. Faktury dokumentujące transakcję pomiędzy nim a podmiotem z siedzibą w Norwegii wskazują warunki dostawy EX WORKS.

Wnioskodawca powziął wątpliwość w zakresie rozpoznania transakcji dokonanych na rzecz podmiotu w Norwegii, jako eksport towarów i stosowania w stosunku do tych transakcji zerowej stawki VAT. Wnioskodawca zaznaczył, że posiada wszelkie wymagane prawem dokumenty do zastosowania tej stawki.

Organ stwierdził, że zakres czynności, które wykonuje wnioskodawca w związku z organizowaniem transportu, przesądza o tym, że to on jest organizatorem transportu. Zdaniem organu, z warunków dostawy nie wynika jednak, że transport należy przyporządkować dostawie dokonanej przez wnioskodawcę. Wnioskodawca już w momencie rozpoczęcia przez przewoźnika wykonywania usługi transportowej jest właścicielem towaru, a prawo do rozporządzania towarami jak właściciel zostaje przeniesione na podmiot norweski dopiero w kraju przeznaczenia towarów (tj. w kraju spoza UE) w momencie dostarczenia danych towarów w miejsce przeznaczenia. W konsekwencji, zdaniem organu, ponieważ wnioskodawca jest drugim podmiotem w łańcuchu dostaw, transakcją ruchomą jest tu transakcja pomiędzy polskim producentem a wnioskodawcą. Natomiast dalsze dostawy towarów, dokonywane na rzecz podmiotów z krajów spoza UE, nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Wobec tego, skoro dostawę towarów zrealizowaną przez wnioskodawcę na rzecz kontrahenta należy uznać za dokonaną i opodatkowaną w  miejscu zakończenia transportu, tj. na terytorium państwa trzeciego, nie może być ona zdefiniowana jako eksport towarów.

Komentarz eksperta

Aneta Dudka, ekspert w Zespole Podatków Pośrednich EY

Transakcje łańcuchowe są zawierane pomiędzy kilkoma kontrahentami w ten sposób, że towar jest wysyłany od pierwszego do ostatniego podmiotu w łańcuchu. Każda z dostaw w transakcji łańcuchowej traktowana jest odrębnie, co oznacza, że dla każdej z nich odrębnie ustalane jest też miejsce dokonania dostawy. Istotną kwestią w transakcjach łańcuchowych, w których udział biorą podmioty z różnych państw jest ustalenie, której dostawie należy przyporządkować transport towarów. Ma to ważne znaczenie z punktu widzenia ustalenia miejsca świadczenia dla każdej z dostaw w łańcuchu, a tym samym dla określenia skutków podatkowych dla podmiotów dokonujących poszczególnych dostaw w transakcji łańcuchowej. Z art. 22 ust. 2 ustawy o VAT (zdanie drugie) wynika, że jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, to przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

Reguły Incoterms (International Commercial Terms) to zbiór międzynarodowych reguł, określających warunki sprzedaży, które mogą być pomocne przy określeniu, która dostawa w transakcji łańcuchowej ma charakter „ruchomy". Przyjęte przez wnioskodawcę warunki dostawy – EX WORKS oznaczają, że kupujący ponosi wszelkie ryzyko oraz koszty związane lub wynikające z załadunku towaru w miejscu określonym przez sprzedającego, a towar uznaje się za dostarczony, gdy sprzedawca wystawi go do dyspozycji w swoim magazynie lub zakładzie w określonej lokalizacji.

Niewątpliwie, przy ustalaniu, która z dostaw ma charater „ruchomy", odwołanie się jedynie do wykształconego praktyką podatkową pojęcia organizatora transportu nie jest wystarczające. Ważne są również przyjęte przez strony warunki dostawy oraz wszelkie inne okoliczności faktyczne towarzyszące transakcji. Będąc uczestnikiem takich transakcji warto zadbać, by wszelkie okoliczności, postanowienia umowne i Incoterms nie były ze sobą sprzeczne.

Można obecnie zauważyć, że organy podatkowe, przeprowadzając analizę transakcji łańcuchowych, w których uczestniczą podmioty z siedzibą poza terytorium UE, coraz częściej odwołują się do orzecznictwa TSUE w tym zakresie. W niniejszej sprawie organ powołał dwa „łańcuchowe" wyroki TSUE (w sprawie C-245/04 EMAG Handel Eder OHG i w sprawie C-430/09 Euro Tyre Holding BV). Wyroki te odnoszą się do transakcji wewnątrzwspólnotowych, jednak płynące z nich wnioski w praktyce są stosowane również do transakcji łańcuchowych z udziałem podmiotów z krajów trzecich.

Ciekawym wątkiem w dyskusji na temat transakcji łańcuchowych są zbliżające się zmiany w VAT w odniesieniu do rozliczania takich transakcji. Brak uregulowań wspólnotowych, jak również niejednolite podejście organów podatkowych w tym zakresie spowodowało, że kilka miesięcy temu Komisja Europejska przedstawiła nowe zasady dotyczące alokowania transakcji „ruchomej" w odniesieniu do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przepisy te muszą być implementowane do polskiego ustawodawstwa. Nie wiadomo jakie podejście zostanie przyjęte przez polskie organy podatkowe do transakcji łańcuchowych obejmujących również podmioty z krajów spoza UE po wprowadzeniu nowych zasad. Zapewne odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero po wejściu w życie tych zmian.

Współautorem komentarza jest Marta Kolbusz-Nowak - menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL1-3.4012.70.2019.2.AP).

Czytaj także: Opodatkowanie VAT dostawy łańcuchowej

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów