fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Fiskus łagodniejszy dla samochodów

www.sxc.hu
Skarbówka pozwala już na odliczanie całego VAT od wydatków na auta osobowe. Pomogło korzystne dla przedsiębiorców orzecznictwo.

Do zakwestionowania pełnego odliczenia wystarczy, że istnieje możliwość nawet tylko jednorazowego użycia auta do celów prywatnych – zapowiadało Ministerstwo Finansów, gdy wchodziły w życie (1 kwietnia 2014 r.) nowe zasady rozliczania firmowych samochodów osobowych. Po roku złagodniało. W interpretacjach dopuszcza już myśl, że są auta, którymi jeździ się tylko służbowo.

Oto przykłady. Cały VAT od samochodów chce odliczać prowadzący działalność gospodarczą związek miast i gmin. Zatrudnia pracowników, którzy wykorzystują auta służbowo także w godzinach popołudniowych, a nawet w dni ustawowo wolne od pracy. Przejazdy zapisują w ewidencji przebiegu.

Tylko służbowo

Związek zapewnia, że pracownicy nie mają możliwości używania pojazdów prywatnie. Wyklucza to instrukcja korzystania z samochodów. Pracodawca kontroluje, czy jest ona przestrzegana. Poznańska Izba Skarbowa potwierdziła, że związek ma prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z eksploatacją pojazdów: na paliwo, remonty, części zamienne, przeglądy techniczne (interpretacja nr ILPP5/443-291/14-4/KG).

We wcześniejszych interpretacjach fiskus nie dawał wiary przedsiębiorcom zapewniającym o firmowym przeznaczeniu auta. Argumentował, że pełne odliczenie nie przysługuje, jeśli pracownik choćby teoretycznie może zboczyć ze służbowej trasy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (sygn. I SA/Kr1834/14) podkreślił jednak, że takie stanowisko skarbówki powoduje, iż prawo do pełnego odliczenia nigdy nie mogłoby zostać zastosowane.

Teraz fiskus zgadza się już na 100-proc. odpis nawet wtedy, gdy pracownik parkuje koło swojego miejsca zamieszkania. Potwierdza to np. interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPP4/443-799/14-4/BM).

Parking przy domu

Jej zdaniem dopuszczenie takiej możliwości w umowie o używanie auta nie wyklucza uznania samochodu za wykorzystywany tylko do celów służbowych.

Spory w tej kwestii też jednak dochodziły do sądów (np. wyrok WSA we Wrocławiu, sygn. I SA/Wr 35/15). Korzystna dla podatników jest też interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1/443-1397/14-2/JL). Dotyczy przedsiębiorcy, który odlicza tylko 50 proc. VAT od wydatków na samochody osobowe (czyli przyjął, że są one wykorzystywane nie tylko do celów służbowych). Twierdzi, że ograniczenie nie dotyczy kosztów oklejenia aut hasłami reklamowymi. Skarbówka potwierdziła, że od tego wydatku można odpisać 100 proc. podatku.

OPINIA

Beata Hudziak - doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax

Pełne odliczenie podatku od wydatków na samochód osobowy przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy wykorzystują go wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej (co potwierdzać musi szczegółowa ewidencja jego przebiegu). Po roku straszenia przedsiębiorców i wmawiania im, że 100-proc. odpis nie jest możliwy, fiskus w końcu złagodniał. I wydaje coraz więcej korzystnych dla podatników interpretacji. Warto jednak wspomnieć, że wiele firm, które zadeklarowały, że będą odliczać 100 proc. VAT od samochodów, jeszcze w zeszłym roku dostało wezwania do urzędów w celu przedstawienia ewidencji przejazdów. Na razie nie poszły za tym szczegółowe kontrole, ale skarbówka ma sporo czasu na ich przeprowadzenie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA