fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: e-booki i e-gazety z niskim podatkiem

123RF
Parlament Europejski zgodził się na obniżkę opodatkowania publikacji elektronicznych. To otwiera drogę do obniżki cen na takie wydawnictwa.

W czwartkowym głosowaniu parlamentarzyści przytłaczającą większością głosów (590:8) poparli projekt zmiany dyrektywy o VAT, zezwalający państwom członkowskim na obniżkę stawek na elektroniczne publikacje książkowe i prasowe. Zmianę dyrektywy musi jeszcze zaaprobować rada unijnych ministrów finansów (Ecofin). Kolejnym etapem będzie wprowadzenie zmian przez kraje członkowskie.

Uchwała PE daje jednak zielone światło do rozwiązania istniejącego od lat problemu nierówności stawek na wydawnictwa tradycyjne i elektroniczne. Dziś bowiem e-booki i e-gazety są traktowane jako usługa elektroniczna, podlegająca podstawowej stawce (w Polsce 23 proc.). Tymczasem prasa i książki drukowane mogą korzystać z niskich stawek (w Polsce to odpowiednio 8 i 5 proc., w niektórych przypadkach VAT jest nawet zerowy).

Będzie taniej

Polscy wydawcy nie kryją radości.

– To znakomita wiadomość. Mam nadzieję, że niższa stawka VAT znacznie poprawi sprzedaż e-booków w Polsce – mówi Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki. Przyznaje, że wysokie obciążenie podatkowe dla elektronicznych książek utrudniało sprostanie oczekiwaniom czytelników. Ci chcą, by e-booki były tańsze niż książki papierowe.

Z kolei Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy, zauważa, że po obniżce VAT ceny prenumeraty elektronicznych gazet powinny spaść.

– Trudno przewidzieć skalę obniżek, ale to może być nawet ok. 10 proc. – deklaruje Hoffman.

Podkreśla, że rynek prasy cyfrowej znacznie na tym zyska. Podkreśla też, że zmiana dyrektywy to sukces polskiego rządu, który wspierał w Brukseli starania polskich wydawców.

Gry bez preferencji

Starania te, nie tylko zresztą z polskiej strony, trwały od wielu lat. Brukselscy urzędnicy przyznawali jednak, że na przeszkodzie stało takie zdefiniowanie e-wydawnictw, by nie można było zastosować obniżonych stawek do elektronicznych wydawnictw czysto rozrywkowych (np. gier i filmów wideo). Ostatecznie w dyrektywie ma się pojawić zapis, że niższe stawki będą stosowane tylko do wydawnictw, w których zawartość muzyczna czy wideo nie będzie przeważająca.

Doradca podatkowy Tomasz Michalik, partner w kancelarii MDDP, zauważa, że takie kryterium jest dość ogólne.

– Do państw członkowskich będzie należało zdefiniowanie, co konkretnie ma podlegać obniżonym stawkom. Może to być pewne wyzwanie, bo na rynku pojawiają się wydawnictwa multimedialne, np. e-książka wraz z filmem będącym jej ekranizacją – zwraca uwagę Michalik. Dodaje, że mimo pewnych trudności definicyjnych zmiana dyrektywy jest wielkim krokiem naprzód. – W tym fragmencie dyrektywa o VAT wreszcie wejdzie w XXI wiek i znikną absurdy zróżnicowanego opodatkowania tych samych treści – mówi Michalik.

Dyrektywa zawiera też zapisy ogólnie nakazujące krajom UE wprowadzenie mechanizmów zachęcających wydawców do reinwestowania w rozwój korzyści z niższego opodatkowania. Ma to zwiększyć niezależność prasy od reklamodawców.

Bogdan Zdrojewski - europoseł, sprawozdawca projektu uchwały PE w sprawie VAT na e-booki

Uchwała to finał starań rozpoczętych jeszcze za czasów polskiej prezydencji w UE, ze wsparciem Francji. Jestem spokojny o aprobatę dyrektywy przez Ecofin, bo już doszliśmy do porozumienia. Zmiana dyrektywy to nie tylko obniżka podatku i definicja e-wydawnictw. Znajdzie się tam także zapis zobowiązujący państwa członkowskie do wprowadzenia mechanizmów, by beneficjentem obniżki VAT byli nie tylko wydawcy, ale też czytelnicy i twórcy, w tym pisarze i dziennikarze. Korzyści powinna odnieść cała branża wydawnicza, by zmniejszyć swoją zależność od reklam. Powinno to przyczynić się do wzrostu poziomu czytelnictwa w Polsce i innych krajach UE. Temu będą tez służyły zmiany w innych dyrektywach dotyczących wydawnictw. Uchwała w sprawie VAT powinna utorować im drogę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA