Stawki VAT na wodę bez zmian, a na soki w górę

Wbrew protestom branży spożywczej szykuje się podwyżka podatku na soki owocowe. Za to od wody z wodociągu wciąż zapłacimy tylko 8 proc.

Aktualizacja: 08.02.2019 20:38 Publikacja: 08.02.2019 19:13

Stawki VAT na wodę bez zmian, a na soki w górę

Foto: Adobe Stock

Dobiegają końca prace nad nowym układem obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Zmiany w ustawie, zwane „matrycą VAT" wkrótce trafią na obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Tak zapowiada Ministerstwo Finansów.

Czytaj też:

VAT: Łatwiej będzie ustalić stawkę podatku

Stawki VAT: redukcja z mocy ustawy, ale niepewna

Prace nad „matrycą" trwają już od jesieni ub.r. i choć ogólnie zmierzają do ujednolicenia stawek na podobne towary. Projekt wzbudził jednak obawy niektórych grup przedsiębiorców, narażonych na podwyżkę stawek na ich towary i usługi. Kontrowersje pojawiały się bynajmniej nie wokół nowych, trudnych do klasyfikacji towarów. Chodziło o tak powszechnych dobra, jak woda z wodociągu, soki czy prasa.

Wątpliwości brały się z proponowanego brzmienia załączników do ustawy. Dziś przewidują one wyraźnie ośmioprocentową stawkę dla „wody w postaci naturalnej" oraz usług dostarczania wody za pomocą wodociągów. W projekcie wciąż jest preferencja dla usług wodociągowych, ale woda z tej listy znikła. Czy to oznacza, że za kranówkę zapłacilibyśmy więcej? Przed tym ostrzegało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z kolei Konfederacja Lewiatan, wskazywała, że otwiera to drogę do nowego sposobu ustalania taryf, polegającego na naliczaniu osobno opłat za dystrybucję i wodę. Jednak Ministerstwo Finansów twierdzi, że o podwyżce nie ma mowy. „Nie ulega zmianie podatek na wodę dostarczaną wodociągami. W tym przypadku zakłada się pozostawienie 8 proc. stawki VAT – napisało do „Rzeczpospolitej" biuro prasowe MF.

Mniej powodów do zadowolenia będą mieli producenci soków z owoców i warzyw. Mimo składanych protestów, resort finansów wciąż zakłada podwyżkę stawki z do 23 procent. Tylko stuprocentowe soki oraz nektary mają korzystać ze stawki 5 proc.

Autorzy nowelizacji zakładają jednak wzrost konsumpcji stuprocentowych soków, co ma sprawić, że skutki podwyżki podatku dla konsumentów będą mniejsze. Jednak nieco inne efekty wynikają z analizy przedstawionej przez Instytut Staszica. Zauważono w niej, że zapotrzebowanie na jabłka może spaść nawet o 123,5 tys. ton. Na polskim rynku soków owocowych dominującą pozycję ma bowiem smak pomarańczowy (ok. 30 proc.), soki na bazie marchewki (ok. 22 proc.), dopiero na trzeciej pozycji jest sok jabłkowy (ok. 20 proc). Eksperci Instytutu wyliczyli, że obciążenie fiskalne dla konsumentów może sięgać ok. 466 mln zł (jednak przy założeniu, że stawka dla nektarów wyniesie 23 proc., czego MF obecnie nie przewiduje).

Według projektu, zmieni się też opodatkowanie gazet. Na prasę lokalną i regionalną, prasę w wydaniu elektronicznym czy papierowym planowana jest 5-proc. stawka VAT. Prasa specjalistyczna ma podlegać stawce 8 proc. (dziś 5 proc). Przeciwko tej ostatniej podwyżce protestowała Izba Wydawców Prasy. Na razie resort finansów obstaje jednak przy swoim. Tak wynika z wyjaśnień biura prasowego MF dla „Rzeczpospolitej", a także z wcześniejszej odpowiedzi wiceministra Filipa Świtały na interpelację poselską.

Dobiegają końca prace nad nowym układem obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Zmiany w ustawie, zwane „matrycą VAT" wkrótce trafią na obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Tak zapowiada Ministerstwo Finansów.

Czytaj też:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił