VAT: Łatwiej będzie ustalić stawkę podatku

Przedsiębiorcy w końcu uzyskają od skarbówki informację, jaką stawkę VAT powinni zapłacić.

Publikacja: 14.11.2018 07:28

VAT: Łatwiej będzie ustalić stawkę podatku

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Finansów opublikowało oczekiwany przez przedsiębiorców projekt nowej matrycy stawek VAT. To nie tylko uproszczenie i ujednolicenie stawek, ale przede wszystkim nowe rozwiązanie, które ma zapewnić ochronę przedsiębiorcom. Skarbówka będzie wydawać wiążące informacje stawkowe (WIS), czyli instrument potwierdzający, według jakiej stawki powinno się rozliczyć podatek.

Czytaj także: Stawki VAT: redukcja z mocy ustawy, ale niepewna

Będzie to wiążąca wytyczna dla skarbówki, gdy przedsiębiorca powoła się na nią w odniesieniu do konkretnego towaru albo usługi. Co więcej, instrument ten będzie miał szerszy zakres, np. producent otrzymujący WIS dla danego towaru będzie mógł informować nabywców o jego rozstrzygnięciu. Przedsiębiorca zapłaci za WIS 40 zł, a poczeka na nie maksymalnie trzy miesiące.

Każdy, kto dotychczas pytał fiskusa o właściwą stawkę VAT, wie, jak trudno uzyskać odpowiedź. Nawet firmy, które uzyskały w tym zakresie interpretację podatkową, pozostawały w niepewności. Fiskus odpowiadał bowiem, że same powinny ją ustalić, a informacje klasyfikacyjne wydawane przez GUS nie są dla organów podatkowych wiążące. Firmy pozostawały więc z interpretacją, która de facto nie dawała żadnej gwarancji. Fiskus twierdził tylko, że stawka jest prawidłowa, o ile przedsiębiorca prawidłowo ją ustalił.

Dlatego nowelizacja ustawy o VAT powinna rozwiązać ten problem. Szkoda tylko, że tak długo trzeba było na ten projekt czekać. Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że nowy instrument nie uchroni ich przed sporem, jeśli fiskus uzna, że towar nie odpowiada opisowi zawartemu w wiążącej informacji stawkowej.

—Monika Pogroszewska

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczości oceniamy gospodarcze działania rządu i pokazujemy bariery utrudniające funkcjonowanie firm. Dla czytelników, którzy na adres monitor@rp.pl napiszą, co ogranicza prowadzenie ich biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej".

>Więcej rp.pl/monitor

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami