fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

KRUS odmówił umorzenia składek rolnika, sprawę ma rozpatrzyć inny urzędnik - wyrok WSA

Fotorzepa, Marta Bogacz
Odmowa umorzenia zaległych składek rolnika, którego od lat nie było stać na ich opłacenie, została zakończona przez KRUS niezgodnie z procedurą administracyjną, co dało podstawę do wznowienia całego postępowania.

W sierpniu 2020 r. rolnik zwrócił się do prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o umorzenie w całości należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników, ponieważ nie jest w stanie ich spłacić ze względu na niskie dochody z gospodarstwa. Sprawa dotyczyła składek za cały 2016, trzy kwartały 2018 r. oraz okresu od lipca 2019 do września 2020 r. Już wcześniej wobec rolnika zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne obejmujące składki za dwa kwartały na przełomie 2013 i 2014 r. Zostało ono zakończone w 2019 r., po tym jak urząd skarbowy złożył protokół nieściągalności tych należności.

Prezes KRUS odmówił umorzenia zaległości, powołując się na to, że już wcześniej został wykorzystany limit dopuszczalnej przez Unię Europejską pomocy de minimis. Poza tym dowodził, że kontrolerzy Kasy wielokrotnie podejmowali próby przeprowadzenia w gospodarstwie skarżącego wizytacji, w celu zbadania jego sytuacji materialnej i życiowej, po wc...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA