Najczęstsze błędy w formułowaniu kar umownych

Niewłaściwy zapis dotyczący kary umownej może uniemożliwić wierzycielowi jej dochodzenie, a dłużnikowi pozwolić uniknąć konsekwencji.

Publikacja: 09.12.2019 17:15

Najczęstsze błędy w formułowaniu kar umownych

Foto: 123RF

Zgodnie z zasadami prawa cywilnego niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania umownego wiąże się z odpowiedzialnością za wyrządzoną z tego tytułu przez kontrahenta szkodę. Problemem po stronie poszkodowanych jest jednak konieczność wykazywania wysokości powstałej szkody przed sądem, co w wielu wypadkach może nie być łatwe i wymaga zaangażowania znacznego nakładu sił i środków. Dlatego też przedsiębiorcy w zawieranych przez siebie umowach często korzystają z możliwości jakich dają im kary umowne. Polegają one na zastrzeżeniu, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę z góry oznaczonej sumy, należnej bez względu na wysokość zaistniałej szkody.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać