Sąd Najwyższy podjął uchwałę ws. problemu wyłączania sędziów

Wniosek o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania sprawy jest niedopuszczalny i podlega odrzuceniu bez składania przez sędziego oświadczenia.

Aktualizacja: 29.07.2019 06:18 Publikacja: 28.07.2019 19:54

Sędziowie

Sędziowie

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W piątek Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę ws. problemu wyłączania sędziów w postępowaniach, co coraz częściej w praktyce się zdarza.

Czytaj także: Nie można wyłączyć niewyznaczonych sędziów

Z uchwały wynika, że wniosek o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania sprawy jest niedopuszczalny. Podlega on również odrzuceniu bez składania przez sędziego oświadczenia, o jakim mowa w art. 52 § 2 kodeksu postępowania cywilnego. Sędzia objęty takim wnioskiem o wyłączenie może zasiadać w składzie sądu rozpoznającego ten wniosek.

Była to odpowiedź na zagadnienie prawne przedstawione przez SN do rozstrzygnięcia składowi powiększonemu: czy na podstawie art. 49 ustawy kodeksu postępowania cywilnego dopuszczalne jest sformułowanie przez stronę wniosku o wyłączenie sędziego z powołaniem się na zaistnienie okoliczności, które mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności, jeżeli sędzia objęty wnioskiem nie został wyznaczony do rozpoznania określonej sprawy?

SN zauważył, że zarówno w dotychczasowym orzecznictwie, jak i piśmiennictwie dominowało stanowisko, że wniosek o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania danej sprawy jest dopuszczalny. Argumentacja, która miała przemawiać za takim stanowiskiem, była jednak bardzo lakoniczna.

Zdaniem SN w powiększonym składzie dotychczasowe rozwiązanie, pozwalające stronie na składanie wniosku o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania danej sprawy, mogło również prowadzić do dowolnego kształtowania przez stronę składu sądu.

Kwestię bezstronności sędziego należy oceniać w konkretnej sprawie, jest to natomiast możliwe tylko w przypadku, gdy sprawa zostaje przydzielona danemu sędziemu. Przyjęte przez SN rozwiązanie nie ogranicza możliwości składania wniosków o wyłączenie sędziów wyznaczonych do rozpoznania.

Sygnatura akt: NOZP 1/19

W piątek Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę ws. problemu wyłączania sędziów w postępowaniach, co coraz częściej w praktyce się zdarza.

Czytaj także: Nie można wyłączyć niewyznaczonych sędziów

Pozostało 86% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego