Zawodowe wybory często dokonywane po studiach

Prawie połowa studentów i absolwentów przewiduje, że nie będzie pracować w wyuczonym zawodzie, a co czwarty wybrałby inny kierunek.

Aktualizacja: 06.07.2016 09:05 Publikacja: 05.07.2016 21:00

Foto: 123RF

Wybierając studia, młodzi ludzie najczęściej szukają kierunku zgodnego z ich zainteresowaniami, który daje też możliwość zdobycia unikatowej wiedzy i umiejętności. Rzadziej myślą o dobrze płatnej pracy. Oczekiwania są więc spore i – jak dowodzi badanie przeprowadzone przez firmę SW Research na zlecenie spółki Coders Lab – rzeczywistość nierzadko od nich odbiega.

Prawie 31 proc. z 1400 ankietowanych studentów i absolwentów przyznało, że jeszcze w trakcie studiów, lub wkrótce po ich zakończeniu, zdali sobie sprawę, że wybrany kierunek nie spełnia ich oczekiwań. Najczęściej okazywało się, że nie daje on większych szans na zdobycie dobrze płatnej pracy ani też nie zapewnia umiejętności pożądanych na rynku.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca
Rząd odpowiada na plany masowych zwolnień w firmach. 50 mln zł wsparcia
Praca
Trudno dzisiaj zagonić pracownika do biura. Szczególnie w piątek
Praca
Tego powinni się uczyć przyszli menedżerowie AI
Praca
Depresja pracowników kosztuje firmy miliardy złotych. Straty są coraz większe
Praca
Rekordowa liczba studenckich staży w Programie Kariera