Certyfikat księgowego daje bezpieczeństwo

Specjalista będzie miał potwierdzoną wiedzę i umiejętności z rachunkowości, podatków i organizowania usług księgowych.

Publikacja: 18.05.2016 02:00

Certyfikat księgowego daje bezpieczeństwo

Foto: 123RF

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadziło w lutym 2016 r. tytuł certyfikowanego specjalisty usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych. Aby go uzyskać, trzeba być członkiem SKwP, ukończyć kurs organizowany przez macierzysty oddział okręgowy, i zdać egzamin. Cykl szkoleń rozpocznie się od września.

Dla kogo nowy tytuł

O certyfikat może się starać osoba mająca wykształcenie wyższe lub średnie, które uprawnia do wstąpienia na studia. Musi legitymować się albo zaświadczeniem kwalifikacyjnym po ukończeniu II stopnia certyfikacji SKwP (>patrz ramka), albo zaświadczeniem dokumentującym ukończenie kursu specjalisty ds. rachunkowości bądź wynikiem egzaminu wstępnego sprawdzającego wiedzę na tym poziomie, przeprowadzonego przez placówkę organizującą kurs.

Do tego dochodzi warunek co najmniej dwuletniego doświadczenia w pracy w księgowości i musi to być praca na stanowiskach, na których zakres czynności odpowiada zakresowi II stopnia certyfikacji SKwP.

Stowarzyszenie wymaga ponadto, aby dla kandydata ważne było ustawiczne szkolenie zawodowe oraz przestrzeganie norm i zasad etyki zawodowej w pracy.

Szkolenie zakończone egzaminem

Kurs trwa co najmniej 208 godzin. Jego tematyka obejmuje rachunkowość, prawo podatkowe, wybrane zagadnienia z zakresu płac i ubezpieczeń społecznych, a także zasady i wymagania organizacyjno-prawne świadczenia usług księgowych oraz prawne podstawy działalności gospodarczej. W programie znajdują się również zagadnienia ryzyka i odpowiedzialności oraz etyki zawodowej w usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych i podatkowych. Przewiduje się też zajęcia kształcące tzw. kompetencje miękkie, m.in. komunikowanie się i prezentowanie informacji.

Uczestnicy kończą kurs pisemnym egzaminem kwalifikacyjnym, przy czym prace oceniane są anonimowo. Wynik pozytywny to co najmniej 60 proc. punktów możliwych do uzyskania z całego egzaminu i co najmniej 40 proc. z każdego bloku tematycznego. Taki rezultat zapewnia kandydatowi otrzymanie tytułu i certyfikatu.

Wszyscy specjaliści posiadający tytuł znajdą się w rejestrze dostępnym publicznie, prowadzonym przez oddział okręgowy SKwP, do którego należą organizacyjnie jako członkowie stowarzyszenia. Pozostaną w nim tak długo, jak długo będą spełniać wymagane warunki.

Ustawiczne doskonalenie

Jednym z wymagań, na które SKwP kładzie szczególnie duży nacisk, jest ustawiczne doskonalenie zawodowe. Każdy z certyfikowanych specjalistów przyjmuje na siebie obowiązek stałej aktualizacji wiedzy z rachunkowości i zagadnień powiązanych oraz organizacji usług księgowych. Poczynając od 1 stycznia roku następującego po roku uzyskania tytułu, ma obowiązek przeznaczania na doskonalenie zawodowe co najmniej 20 godzin szkoleniowych rocznie. Kontrolować go będzie właściwy oddział okręgowy SKwP.

Niespełnienie obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego jest – obok nieprzestrzegania zasad etyki zawodowej i utraty członkostwa w SKwP – powodem wykreślenia z rejestru. A to oznacza utratę certyfikatu.

Certyfikacja zawodu księgowego

Stopień I – księgowy

Tematyka szkolenia: ogólne zasady księgowości z elementami prawa podatkowego; podstawy gospodarki finansowej przedsiębiorstw

Czas: 82 godz.

Stopień II – specjalista ds. rachunkowości

Tematyka: rachunkowość finansowa, rachunek kosztów i wyników oraz sprawozdawczość finansowa; prawo podatkowe (wybrane zagadnienia); prawo cywilne i prawo pracy (wybrane zagadnienia)

Czas: 200 godz.

Stopień III – główny księgowy

Tematyka: zaawansowana rachunkowość finansowa; rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza; sporządzanie i analiza sprawozdań finansowych; wybrane zagadnienia podatkowe; zarządzanie informacją IT

Czas: 212 godz.

Stopień IV – dyplomowany księgowy

Tematyka: zaawansowana sprawozdawczość finansowa z elementami etyki zawodowej i technologii IT; zarządzanie finansami (wybrane zagadnienia); rachunkowość zarządcza; zarządzanie rozliczeniami podatkowymi

Czas: 160 godz.

(Ścieżka edukacyjna SKwP)

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadziło w lutym 2016 r. tytuł certyfikowanego specjalisty usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych. Aby go uzyskać, trzeba być członkiem SKwP, ukończyć kurs organizowany przez macierzysty oddział okręgowy, i zdać egzamin. Cykl szkoleń rozpocznie się od września.

Dla kogo nowy tytuł

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP