Zatory płatnicze – krajowe i unijne regulacje

Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek sporządzania sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych, muszą taki dokument za 2023 r. przygotować i przekazać ministrowi rozwoju i technologii do końca kwietnia.

Publikacja: 09.04.2024 04:30

Zatory płatnicze – krajowe i unijne regulacje

Foto: Adobe Stock

Od 2013 r. obowiązują w Polsce przepisy regulujące kwestię tzw. zatorów płatniczych, czyli sytuacji, w których kontrahent nie otrzymuje zapłaty za dostawę towarów lub świadczenie usług w terminie (ustawowym lub umownym). Regulacje te są wynikiem wdrożenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z 16 lutego 20211 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. Do polskiego prawa wprowadzono mechanizmy, które miały przeciwdziałać negatywnemu zjawisku opóźnień w płatnościach, takie jak m.in. odsetki ustawowe za opóźnienia w transakcjach handlowych, a także możliwość zwrotu kosztów poniesionych przez dłużnika w celu odzyskiwania należności. Wprowadzono także maksymalne terminy zapłaty możliwe do stosowania przez przedsiębiorców w transakcjach handlowych.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?