Przestępstwa w internecie w 2016 roku

W pierwszym półroczu 2016 r. odnotowano 25 824 przestępstwa w sieci, wykryto tylko 66 proc.

Publikacja: 01.09.2016 07:36

Przestępstwa w internecie w 2016 roku

Foto: 123RF

Przestępstwa w sieci są bardzo trudne do wykrycia, a najnowsze statystyki pokazują, że ich liczba stale rośnie.

W pierwszym półroczu 2016 r. odnotowano 25 824 przestępstwa dokonane przy wykorzystaniu sieci komputerowych. Wykryto 17 196 z nich. Wykrywalność wyniosła więc 66,6 proc. Nie lepiej jest z wykrywaniem ataków na system komputerowy lub sieć teleinformatyczną (było ich 13) czy oszustw komputerowych – 1265.

– 66,6 proc. wykrywalności to niewiele – patrząc na osiągnięcia policji w innych kategoriach przestępstw – ocenia adwokat Mariusz Bagiński. I podaje przykłady: przestępstwa gospodarcze – 84,4 proc.; narkotykowe – 96 proc. czy drogowe – 98, 7 proc. Mówi też, że wcale go to nie dziwi. Przyczyn jest wiele.

– Mechanizmy popełniania cyberprzestępstw są coraz bardziej skomplikowane. Policji, która często dysponuje zaledwie kilkoma stanowiskami komputerowymi, trudno się z nimi ścigać – tłumaczy.

– Trudny jest też do spełnienia wymóg zdobycia twardych i niezbitych dowodów – dodaje dr Krzysztof Kuśnierz, kryminolog. Przyznaje także, że polskie prawo nie nadąża za coraz bardziej skomplikowaną techniką komputerową. Czasem wręcz przeszkadza w ściganiu przestępczości.

Zdaniem dr. Jana Puchalskiego, byłego policjanta, dziś eksperta ds. cyberprzestępczości i biegłego sądowego, ludzie często nie zdają sobie sprawy, że padli ofiarą cyberprzestępstwa.

– Przedsiębiorcy z kolei często zatajają, że stali się ofiarą, ze względów wizerunkowych bądź z obawy przed utratą zaufania klientów – dodaje Puchalski.

– Nowe technologie to sprawa, której nie odpuszczą hakerzy. Są to osoby o rozległych umiejętnościach informatycznych, ze świetną orientacją w internecie. Takich wśród policjantów są zaledwie jednostki – dodaje Mariusz Bagiński.

Wzrost przestępczości w świecie wirtualnym nie dziwi. Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem, takie zjawisko można zaobserwować także w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech. W internecie bowiem załatwiamy coraz więcej życiowych spraw, zakupów. Internauci stanowią blisko dwie trzecie dorosłych Polaków. A liczba użytkowników bankowości elektronicznej i osób spędzających czas w sieci sięga ponad 18 mln.

– Rośnie nowa klasa przestępców, u których umysł jest ważniejszy niż mięśnie – twierdzą karniści.

Potwierdzają to kolejne statystyki KGP. Wynika z nich, że z roku na rok spada liczba przestępstw kryminalnych: napadów, kradzieży, rozbojów, bójek. Rośnie za to liczba przestępstw inteligentniejszych, np. tych popełnianych w sieci. Co więcej, przewidywany jest dalszy wzrost przestępczości komputerowej. Duże zagrożenia wynikają z wykorzystywania w niej: wirusów, robaków internetowych – szkodliwe programy komputerowe, które bez wiedzy użytkowników mogą się reprodukować i rozprzestrzeniać na inne komputery, powodując niszczenie danych, dostęp do informacji poufnych. Zarażone komputery mogą być też wykorzystywane do innych działań przestępczych.

Jak nie paść ofiarą przestępstwa internetowego?

– Trzeba wybierać dość trudne i skomplikowane hasła czy loginy, zmieniać je co jakiś czas oraz w miarę możliwości logować się na nie na osobności – radzi Krzysztof Kuśnierz. Twierdzi też, że koniecznie należy zainstalować program antywirusowy wraz z programem, który sprawia, że z zewnątrz nasz komputer jest dużo bezpieczniejszy.

Na tym nie koniec. Cyberprzestępcy stosują odpowiednio sformułowane zwroty lub tworzą bardziej rozbudowane i złożone fabuły w celu wzbudzenia zaufania. Wykorzystują łatwowierność, chęć pomocy innym, chęć szybkiego wzbogacenia, pośpiech czy ciekawość.

Przestępstwa w sieci są bardzo trudne do wykrycia, a najnowsze statystyki pokazują, że ich liczba stale rośnie.

W pierwszym półroczu 2016 r. odnotowano 25 824 przestępstwa dokonane przy wykorzystaniu sieci komputerowych. Wykryto 17 196 z nich. Wykrywalność wyniosła więc 66,6 proc. Nie lepiej jest z wykrywaniem ataków na system komputerowy lub sieć teleinformatyczną (było ich 13) czy oszustw komputerowych – 1265.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP