fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Uproszczone procedury uznawania kwalifikacji zawodowych w UE

Uproszczone zostaną procedury związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych.

Sejm zajął się rządowym projektem ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE. Pierwsze czytanie odbyło się w poniedziałek na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Cel nowych przepisów to ograniczenie barier utrudniających mobilność pracowników na wewnętrznym rynku Unii. Wprowadzają m.in. elektroniczny dokument zwany europejską legitymacją zawodową. Taki certyfikat będzie wydawany przedstawicielom wybranych zawodów, np. pielęgniarkom. Ma zastąpić dotychczasową decyzję w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych oraz oświadczenie o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej.

Nowym rozwiązaniem jest też prawo częściowego dostępu do zawodu. Chodzi o to, że jeśli w Polsce do wykonywania danych czynności wymaga się określonej liczby umiejętności, a osoba z innego państwa – w ramach tego samego zawodu – ma kwalifikacje do mniejszej liczby czynności, będzie mogła je wykonywać także w naszym państwie.

Projekt przewiduje też wprowadzenie w Polsce tzw. mechanizmu ostrzegania, czyli obowiązku informowania o osobach, które utraciły prawo wykonywania zawodu, np. lekarza.

Nowa ustawa ma wejść w życie 18 stycznia 2016 r.

etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA